Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

Informator edukacyjny dla szkół i przedszkoli 2023/24

Zapraszamy nauczycieli i wychowawców do zapoznania się z tegoroczną ofertą lekcji muzealnych.

Niezbędne informacje:

  • Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia osobistego lub telefonicznego - telefon kontaktowy: 95 747 24 48 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).
  • Lekcje muzealne odbywać się mogą od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość zarezerwowania terminu poniedziałkowego.
  • Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą  dostępnych tematów oraz wybór tematu dedykowanego odpowiedniej grupie wiekowej.
  • Forma lekcji muzealnej jest każdorazowo dostosowywana do wieku uczestników, cenne będą dla nas jednak wskazówki dotyczące charakteru grupy, wiodących predyspozycji i zainteresowań dzieci.
  • Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym muzealnego Działu Edukacji.
  • Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
  • Podczas zajęć odbywających się na terenie Muzeum, obowiązuje Regulamin zwiedzania MPM (dostępny na naszej stronie internetowej oraz na miejscu w Muzeum).
  • Lekcje muzealne są odpłatne: 7 zł/osoba (uczeń).
  • Lekcje muzealne organizowane na terenie Muzeum odbywają się w sali na I piętrze budynku – komunikacja za pomocą klatki schodowej, brak windy. Muzeum posiada schodołaz – prosimy o informację o potrzebie zastosowania sprzętu.

Oprócz realizacji lekcji muzealnych oferujemy również grupowe zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.

Cena: 7 zł/os.

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie chęci zwiedzenia Muzeum.

 

PROPOZYCJE TEMATÓW LEKCJI MUZEALNYCH REALIZOWANYCH PRZEZ CAŁY ROK SZKOLNY 2023/24
1. Co możemy wyczytać ze starych zdjęć? - Fotografia jako źródło poznania historii miasta.

Na lekcji muzealnej dzieci będą mogły zobaczyć, jak wyglądał Myślibórz/Soldin na starych fotografiach oraz kartkach pocztowych. Opowiemy sobie gdzie był Hotel Moutoux, Mostek Poetów, wieża widokowa, „Ślimacza Górka”, drukarnia Madrasch czy kino w Viktoria Garten. Poznamy miejsca i obiekty w naszym mieście, po których nie ma już śladu, jak np. Brama Młyńska, a także zaobserwujemy, jak zmieniała się nasza mała ojczyzna na przestrzeni lat. Nie zabraknie też niesamowitych fotografii na szklanych płytkach.

Czas trwania: 60 min.

Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty: ręczne kolorowanie kartki pocztowej lub cyjanotypia – XIX w. technika fotograficzna (w zalezności od wieku grupy)

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-VIII.

2. Klasowy spacer historyczny ulicami miasta.

Podczas lekcji organizowanej w formie spaceru ulicami Myśliborza, uczniowie dowiedzą się, jaka jest historia najstarszych ulic Myśliborza. Poznamy ulicę Wyrokową, Gwoździową, Mieczową. Dowiemy się gdzie był plac do suszenia lnu czy Rów Kiełbasiany i skąd wzięła się tak szczególna nazwa? W czasie lekcji udostępnimy także wnętrza średniowiecznych zabytków: Basztę Prochową i Bramę Pyrzycką. 

Czas trwania: 60 min.
Forma: spacer historyczny z przewodnikiem, zwiedzanie wnętrz wybranych  zabytków
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-VIII.

3. Kapsuła czasu - Spacer do Baszty Prochowej.

Dzieci w ramach lekcji muzealnej wykonują prace plastyczne, które obrazują życie we współczesnym Myśliborzu. Rysunki umieszczamy w przygotowanej i ozdobionej przez dzieci kapsule czasu. Zajęcia kończą się wyprawą do zabytkowej Baszty Prochowej. Uczniowie maja możliwość zwiedzić wnętrze budynku i pozostawić w nim „na najbliższe sto lat” swoją kapsułę czasu.

Czas trwania: 60 min.
Forma: warsztaty plastyczne + spacer ze zwiedzaniem wnętrza zabytkowej Baszty Prochowej
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, klas I-VIII

4. Pokonać Atlantyk – Historia lotu Dariusa i Girėnasa

Na lekcji muzealnej poznamy historię transatlantyckiego lotu litewskich lotników S. Dariusa i S. Girėnasa, tragicznie przerwanego katastrofą ich samolotu „Litaunika” w pszczelnickim lesie nieopodal Myśliborza.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + spacer na Skwer Dariusa i Girėnasa w Myśliborzu
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. IV-VIII

PROPOZYCJE TEMATÓW LEKCJI MUZEALNYCH REALIZOWANYCH ZGODNIE Z  KALENDARZEM ŚWIĄT I TRADYCJI W ROKU SZKOLNYM 2023/24
1. Droga ku Niepodległości – gra planszowa.

Nietypowa lekcja muzealna poświęcona zagadnieniu niepodległości Polski, organizowana w formie gry planszowej. W jej trakcie, klasa musi rozwiązać zagadki o tematyce historyczno-patriotycznej. Dzięki interaktywnej wersji lekcji, współpracy koleżeńskiej oraz spostrzegawczości dzieci utrwalą wiedzę o symbolach i tradycjach narodowych oraz wydarzeniach historycznych.

Czas trwania: 60 min.
Forma:
gra interaktywna
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. IV-VIII.

2. Niepodległość – „Walizka czasu”.

Podczas zajęć otworzymy tytułową "walizkę czasu", w której wnętrzu złożone zostały tajemnicze przedmioty związane z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdziemy tu wiele ciekawych przedmiotów: polską flagę, kokardę narodową, prawdziwą kulę armatnią, starą tabliczkę szkolną, kamyki symbolizujące lata niewoli oraz melodię hymnu... z każdym przedmiotem wiąże się historia i symbolika, którą omówimy wraz z dziećmi. Na zakończenie, w ramach warsztatu plastycznego wykonamy kokardy narodowe.

Czas trwania: 60 min.
Forma: zajęcia interaktywne + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-III

3. Ostatnie pożegnanie, czyli tradycje związane z pochówkiem na ziemiach polskich.

Na lekcji dowiemy się, w jaki sposób czczono dawniej pamięć o bliskich, jak wyglądał rytuał ostatniego pożegnania oraz które zwyczaje pozostały z nami do dziś. Lekcja oparta o artefakty z muzealnej Sali Archeologicznej.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + zwiedzanie Sali Archeologicznej
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. V-VIII

4. Historia wróżb andrzejkowych.

Historia wróżb miłosnych i matrymonialnych, czyli jak to w dawnej Polsce z miłością było.  Zostaną wyjaśnione podstawowe pojęcia związane ze stanem cywilnym: panna, kawaler, wdowiec / wdowa, staropanieństwo. Dzieci poznają dawne wróżby andrzejkowe i same wezmą udział w zabawach do nich nawiązujących. 

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + wróżby andrzejkowe
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-VIII

5. Przy wigilijnym stole.

Wiemy jak jest dziś, ale jak było dawniej? Na lekcji muzealnej pokażemy zapomniane świąteczne dekoracje: podłaźniczkę, Diducha, pająki, światy z opłatka. Wyjaśnimy dlaczego pod stołem wigilijnym umieszczano zboże i żelazo, dlaczego były trzy puste nakrycia, a nie jedno oraz  dlaczego do wieczerzy powinna zasiąść parzysta liczba domowników. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonają ozdobę świąteczną inspirowaną polskim tradycyjnym światem z opłatka.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-VIII

6. Witaj wiosno!

Na lekcji muzealnej poruszymy tematykę staropolskich obrzędów dotyczących przywoływania wiosny, które rozpoczynają się wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego topiło się Marzannę i na czym polegał obrzęd gaika. W ramach warsztatów plastycznych dzieci wykonają gaik zielony i marzannę.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-VIII

7. Niezwykła moc pisanki.

W czasie lekcji muzealnej uczniowie poznają tradycje wielkanocne oraz różne formy zdobienia jaj. Spróbujemy odróżnić pisankę, kraszankę i kroszonkę. Wyjaśnimy rolę pisanki w naszej kulturze. Opowiemy sobie również o niezwykłym znalezisku z terenu Pojezierza Myśliborskiego, jakim jest średniowieczna pisanka-grzechotka prezentowana dziś na muzealnej ekspozycji. W ramach zajęć warsztatowych dzieci wykonają pisankę wybraną tradycyjną metodą.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-VIII