Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

V Akademia Muzealnika - grudzień

W ubiegłą sobotę, 18 grudnia, odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Akademii Muzealnika.

Zajęcia te przybrały nieco bardziej swobodną niż zazwyczaj formę i były dla uczestników okazją do przypomnienia sobie najpiękniejszych i najradośniejszych zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia.

W trakcie wykładu prowadzonego przez pracownika naszego muzeum Dagmarę Kozłowską, dzieci poznały m.in. historię kalendarza adwentowego oraz symbolikę potraw z wigilijnego stołu.

dzieci słuchają wykładu

Nie zabrakło również wspólnego ubierania choinki, czemu również towarzyszyła opowieść o ozdobach, którymi dawniej przyozdabiano bożonarodzeniowe drzewko.

dzieci ozdabiają choinkę

Następnie młodzi muzealnicy samodzielnie wykonali niepowtarzalne autorskie świeczki oraz gliniane podstawki w formie gwiazd. Świeczki już teraz stać się mogą prezentami dla najbliższych, natomiast podstawki już niedługo wypalone zostaną w piecu ceramicznym w naszej pracowni i utrwalone trafią z powrotem do swoich twórców.

dzieci i muzealnicy pozyją do zdjęcia z własnoręcznie zrobionymi świeczkami

Na zakończenie, na uczestników Akademii czekały miłe niespodzianki – świąteczne upominki - które z upoważnienia św. Mikołaja rozdała Pani Dyrektor Magdalena Szymczyk.

Dyrektor muzeum wręcz prezenty dwóm chłopcom