Wystawa prac malarskich i promocja albumu Bernadety Wdzięcznej

24 września w muzealnej Galerii „M” otwarto nową wystawę prezentującą prace malarskie Bernadety Wdzięcznej. Wernisaż połączony był z promocją albumu ukazującego przekrój twórczości artystki "Sploty pamięci / Verflochtene Erinnerungen”.

Sobotnie spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze sprzyjającej kontemplacji dzieł, które po raz pierwszy zagościły w przestrzeni naszego muzeum.

Wydarzenie poprowadził instruktor muzealny Janusz Moraczewski, który inaugurując wystawę przywitał artystkę, dziękując Jej jednocześnie za współpracę i możliwość wystawienia Jej prac w Myśliborzu. Dokonał on również prezentacji artystycznych dokonań malarki.

Następnie o swojej twórczości opowiedziała sama Bernadeta Wdzięczna, dzieląc się z przybyłymi informacjami dotyczącymi warsztatu, inspiracji oraz ideowych podstaw swojego malarstwa. Zgromadzeni mieli także okazję osobiście zapytać autorki o poszczególne prace umieszczone na ekspozycji oraz zapoznać się z Jej szerszym oeuvre zaprezentowanym w autorskim albumie „Sploty pamięci”.

Bernadeta Wdzięczna tworzy w dziedzinie malarstwa, tkaniny artystycznej i ceramiki. Preferuje malarstwo portretowe i figuratywne. W pracach wykorzystuje bawełniane, jedwabne i lniane materiały oraz jutę. Maluje unikatowe obrazy na trykotażach, chustach lub autorskich tkaninach, wprowadzając elementy gazy, koronki czy blachy. Stworzyła autorską technikę malowania na tkaninach z ich reliefowym użyciem. Dzieła artystki znajdują się w zbiorach muzeów: Museum Kasteel Wijchen, Buchheim Museum Monachium, Dominikanerkloster Prenzlau – Kulturzentrum und Museum, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Bernadeta Wdzięczna od 1994 roku prezentowała swoją twórczość na ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych głównie w Polsce, Niemczech oraz w Holandii, Francji i Hiszpanii. Jest laureatką nagród na VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni /2013/ oraz Europejskim Konkursie Malarstwa w Gdańsku /2012/ jak również dwukrotnie nagrody Prezydenta miasta Stargardu dla artystów, twórców i animatorów kultury /2005 i 2017/. Bernadeta Wdzięczna jest twórczynią i organizatorką artystyczną miejskiego, cyklicznego wydarzenia kulturalnego ArtFestiwal Stargard. Artystka współpracuje ze środowiskami artystycznymi i placówkami kulturalnymi w Niemczech. Była pomysłodawczynią i kuratorką wystawy Polnische Kunst der Moderne w Rathaus- Galerie Reinickendorf w Berlinie, promującej polską kulturę i sztukę w Niemczech.

Albumu „Sploty pamięci / Verflochtene Erinnerungen” jest dwujęzyczną publikacją przedstawiającą przekrój twórczości artystki, reprezentowany przez katalog jej dzieł wraz z ich omówieniami autorstwa intelektualistów z Polski i Niemiec - dr. Dariusza Kacprzaka, prof. Piotra Mastalerza, Klausa-Heinricha Kansteina i Julianę Hellmundt.

plakat wydarzenia-w tle fragment pracy malarskiej-twarz człowieka,treść jak w tekście wpisu

Wystawę będzie można oglądać do połowy października br.