VII Akademia Muzealnika - maj 2024

Majowa Akademia Muzealnika zgodnie z tradycją miała charakter wyjazdowy.

W ubiegłą sobotę (11.05) udaliśmy się do stolicy naszego województwa, by zwiedzić ekspozycję Muzeum Tradycji Regionalnych –filię Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Głównym celem naszej wyprawy była wystawa „Świt Pomorza. Kolekcje starożytności pomorskich” prezentująca ponad tysiąc eksponatów, wśród których najstarsze pochodzą z XIII tysiąclecia przed naszą erą, najmłodsze – z początków średniowiecza.

dziewczynka ogląda kieł mamuta

szczątki łodzi wczesnośredniowiecznej na ekspozycji muzealnej

Podczas naszej wizyty mieliśmy ogromną przyjemność skorzystania z oprowadzania kuratorskiego – naszym przewodnikiem po ekspozycji był pan Krzysztof Kowalski – kurator wystawy i Kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Nasi Muzealnicy mieli okazję poznać niemal 14 tysiącleci kultury ziemi pomorskiej wędrując po salach, które w układzie chronologicznym przedstawiają artefakty z poszczególnych epok. Kurator wystawy opowiedział im o najciekawszych obiektach ogniskujących w sobie charakter materialnego dziedzictwa danego czasu. Świetnie zaaranżowana ekspozycja oraz ciekawa opowieść sprawiły, że nasi młodzi muzealnicy wyszli z sal nie tylko pełni nowej wiedzy, ale i zauroczeni mocą przekazu wystawy „Świt Pomorza…” .

dzieci ogladaja eksponaty na ekspozycji i słuchają opowieści przewodnika

dzieci oglądają zbiory na ekspozycji

Korzystając z obecności w gmachu przy ul. Staromłyńskiej zwiedziliśmy również pozostałe dostępne tam ekspozycje. Wystawa „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” zachwyciła dzieci szczególnie strojami i klejnotami wydobytymi z krypt szczecińskiego zamku. Z kolei na wystawie „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” uwagę najmłodszych przykuła kolekcja bogato ilustrowanych notgeldów.

Z okazji trwających Dni Otwartych Funduszy Europejskich otrzymaliśmy na pożegnanie pamiątkowe torby z logo 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.