Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

V Jarmark Klasztorny - relacja

28 sierpnia po rocznej przerwie odbył się kolejny Jarmark Klasztorny w Myśliborzu. Była to V już edycja festynu historycznego, który tym razem zorganizowany został na terenie Stadionu Miejskiego OSiR. Przyciągająca licznych myśliborzan i turystów impreza potrwała cały dzień, obfitując w liczne atrakcje i wydarzenia współtowarzyszące.

V Jarmark Klasztorny rozpoczął się o godz. 12:00 Mszą Świętą w Kolegiacie Myśliborskiej koncelebrowaną przez ks. proboszcza ks. kanonika Jerzego Tobiasza, ks. Rafała Stachowiaka oraz ks. proboszcza Tomasza Ceniucha z Parafii w Golenicach.

zdjęcie z wętrza kościoła w czasie mszy św.

Następnie barwny korowód przeszedł ulicami miasta na teren stadionu, gdzie na głównej scenie odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski przywitał przybyłych gości i dokonał symbolicznego przekazania kluczy do miasta dr. Przemysławowi Kołosowskiemu, przedstawicielowi grup rekonstrukcyjnych i współorganizatorowi Jarmarku.

burmistrz na scenie przemawia z mównicy

dr Kołosowski na scenie z symbolicznym kluczem do miasta, obok burmistrz Myśliborza

Kolejnym ważnym punktem wydarzenia było podpisanie listu intencyjnego o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Myślibórz a Gminą Neuhardenberg.

burmistrz Myśliborza i przedstawiciel władz Neuhardenbergu podpisują na scenie porozumienie

Następnie odbyło się wręczenie nagród Laur Myśliborski. Nagrody z rąk Burmistrza Piotra Sobolewskiego odebrali: w kategorii „Sfera życia gospodarczego” – Firma MALDROBUD, „Sfera kulturalno – oświatowa, turystyka” – Stowarzyszenie „Z Biegiem Myśli”, „Wydarzenie lub osobowość(grupa) roku” – Hufiec ZHP Myślibórz oraz za całokształt działalności – Radio PLUS Lipiany i Firma LIVE MUSIC.

burmistrz Myśliborza wraz z laureatami Myśliborskiego Laura na scenie

Tegoroczny Jarmark był również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów towarzyszących tradycyjnie tej imprezie – konkursu plastycznego pt.: „Tak dawniej wojowano. Zamki, warownie, machiny oblężnicze” oraz konkursu na strój historyczny.

burmistrz wręczaI nagrodę w kokursie na strój historyczny w kategorii grupy

burmistrz wręcza I nagrodę w kategorii grupy w kokursie na strój historyczny

Część oficjalną zakończyła salwa z armaty hukowej, którą osobiście odpalili Pan Burmistrz Piotr Sobolewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Antczak.

strzał z armaty hukowej - widać biały dym od wystrzału

trakcie trwającej cały dzień imprezy w obozie grup rekonstrukcyjnych przybyli goście mogli poznać jak wyglądało życie w średniowieczu oraz wziąć udział w licznych warsztatach z zakresu dawnego rzemiosła, sztuki wojennej oraz zabawach. Tradycyjnie odbyły się również pokazy walki wojów. Nie zabrakło też wspólnych tańców przy dźwiękach muzyki dawnej.

warsztaty w obozie grup rekonstrukcyjnych

stoisko z ceramiką

wspólne tańce - widocznych kilku tancerzy w okręgu

Odwiedzający Jarmark mieli okazję spróbować i zakupić produkty oferowane przez regionalnych producentów i rękodzielników.

zwiedzający przy straganach

kupujący przy straganie

uliczka z ciągiem straganów w czasie jarmarku klasztornego

Wieczorem odbył się koncert zespołu muzyki dawnej VIATORES. Śpiew i dźwięki zabytkowych instrumentów nadał wydarzeniu szczególnego klimatu.

zespół VIATORES na scenie

Szczególną atrakcją były barwne występy grupy tanecznej MEDEINA oraz zamykający imprezę niezwykle widowiskowy pokaz fireshow w ich wykonaniu.

wieczorny występ fireshow

 

Pełna fotorelacja z imprezy dostępna jest na naszej stronie internetowej. Znajdziecie ją Państwo wchodząc w zakładkę Edukacja ->Jarmark Klasztorny lub bezpośrednio tutaj: Galeria zdjęć cz.I i Galeria zdjęć cz.II

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy ponownie już za rok!