Spotkanie autorskie z Markiem Karolczakiem

W czwartkowe popołudnie 11. maja, mieliśmy przyjemność gościć Pana Marka Karolczaka, który promował w naszym Muzeum swoją najnowszą książkę „Czar pary czyli o historii o historii kolei żelaznej na Pomorzu Zachodniopomorskim”.

Z okazji spotkania autorskiego w Galerii „M”  zebrało się liczne grono miłośników historii regionu oraz byli pracownicy kolei. W imieniu Pana Burmistrza Piotra Sobolewskiego przybyła na spotkanie Sekretarz Gminy Myślibórz Pani Ewa Furkiewicz, władze powiatu myśliborskiego reprezentowała Pani wice starosta Alicja Prill. Mieliśmy również zaszczyt gościć Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego – Pana Ewerysta Waligórskiego, a także byłego Naczelnika Wydziału Pomorskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie - Pana Bogdana Kowalczysa oraz członka zarządu Szczecińskiego Koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich – Pana Mariana Hernika.

dyrektor mpm i autor książki otwierają spotkanieoficjalni goście - dwóch przedstawicieli kolei i były minister transportu na audytoriumsekretarz gminy i dyrektor mpm na audytorium

Po oficjalnym przywitaniu głos zabrał autor, który przedstawił zebranym różne ciekawostki związane z historią kolei w okolicach Myśliborza. Wystąpienie dopełniły slajdy przedstawiające rozmaite archiwalne zdjęcia, rozkłady jazdy, bilety i mapy, zarówno te, które zamieszczone zostały w nowej publikacji Pana Karolczaka, jak i te niepublikowane, a warte uwagi ze względu na swoją wartość poznawczą.

autor książki Marek Karolczak prowadzi prelekcję

Na zakończenie autor przygotował niespodziankę dla zgromadzonych – rozdane zostały karnety z wizerunkiem dawnego biletu PKP – za „zwycięski” kupon (posiadający dodatkowy numer na odwrociu)  otrzymywano książkę „Czar pary…”.

Gratulacje dla autora w imieniu władz miasta złożyła Pani Sekretarz Gminy Ewa Furkiewicz, pochodząca z rodziny kolejarskiej. Podziękowania za podjęcie się tematu historii kolei żelaznej na Pomorzu Zachodnim spłynęły również od braci kolejarskiej, na czele z Panem Bogdanem Kowalczysem i Panem Merianem Hernikiem.

minister, dwóch kolejarzy, dyrektor mpm, sekretarz gminy i autor książki stroją przed publicznością

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania nie mogło zabraknąć czasu na wspomnienia, którymi chętnie dzielili się kolejarze i osoby z koleją związane, potwierdzając prawdziwość  sformułowania zawartego w tytule premierowej publikacji – o niezwykłym czarze jaki posiadały dawne pociągi.

przemawia starsza kobieta z publiczności

Gratulujemy Panu Markowi, kolejnej w Jego dorobku, ważnej publikacji poszerzającej wiedzę na temat historii naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie gościom, w szczególności zaś Panu Ministrowi Waligórskiemu, który uświetnił je nie tylko swoją obecnością, ale i niezwykle ciekawym przemówieniem, będącym dla nas żywą lekcją historii najnowszej.

Niezwykle obszerny temat, jakim bez wątpienia jest historia kolei w naszym regionie, wymaga szerszego omówienia , dlatego też już dziś zapowiadamy kolejne spotkanie z Panem Karolczakiem, który wprowadzi wszystkich zainteresowanych w świat dawnego kolejnictwa. Spotkanie odbędzie się w okresie letnim – o dokładnym terminie informować będziemy na naszych stronach internetowych oraz na plakatach.