Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

Noc Muzeów 2023

20 maja, jak co roku, w naszym Muzeum odbyła się Noc Muzeów. Wydarzenie to wszystkim chętnym osobom daje możliwość nietypowego wieczornego zwiedzania muzealnych ekspozycji, a dla muzealników jest okazją do wspólnego świętowania wraz z odbiorcami, niedawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Punktualnie o godzinie 17:00 tegoroczną Noc Muzeów zainaugurowała Dyrektor MPM Magdalena Szymczyk. Pani Dyrektor przywitała przybyłych gości oraz otworzyła nową wystawę czasową zatytułowaną „Myślibórz i okolice na dawnych karatach pocztowych”. Prezentuje ona - zgodnie z tytułem – niemal 200 przedwojennych regionalnych widokówek należących do zbiorów muzeum.

dyrektor MPM przemawia przed publicznością, po jej bokach urzędnicy z Urzędu Miejskiego

Niezwykle miłym akcentem, były dla nas życzenia oraz gratulacje złożone w imieniu Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego przez Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego – Janinę Sulejewską oraz Naczelnika Wydziału Inwestycji – Marcina Ostolskiego.

naczelnik wydziału EKSiP Urzędu Miejskiego składa gratulacje dyrektor MPM

Marcin Ostolski z Urzędu Miejskiego wręcza kwiaty i gratuluje dyrektor MPM

Kolejnym punktem programu były prelekcje. Pierwszą z nich przeprowadziła Dagmara Kozłowska z Działu Dokumentacji MPM. Muzealniczka, nawiązując do nowo prezentowanej wystawy, zabrała zebranych  „ na spacer śladem myśliborskich widokówek”. W oparciu o materiał ikonograficzny opowiedziała o wybranych obiektach, przedsiębiorstwach i instytucjach działających w przedwojennym Soldinie, udowadniając, jak istotnym źródłem wiedzy na temat dziejów miasta są – wydawać by się mogło – zwykłe widokówki.

Dagmara Kozłowska prowadzi prelekcję

Po krótkiej przerwie kawowej, zebrani goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia Dyrektor MPM Magdaleny Szymczyk, poświęconego tematyce kierowanych przez nią badań archeologicznych na terenie Rynku Miejskiego w Myśliborzu. Pani archeolog przedstawiła odkrycia dokonane podczas prac oraz przekazała najbardziej aktualne wyniki badań dla pozyskanych podczas nich obiektów, poddanych specjalistycznym badaniom laboratoryjnym.

Magdalena Szymczyk prowadzi prelekcję

Po prelekcjach na zwiedzających czekał symboliczny poczęstunek. Był to również czas w którym każdy mógł indywidualnie zapoznać się z eksponowanymi w Galerii „M” widokówkami oraz innymi przedmiotami z dawnego Soldina, prezentowanymi na wystawie.

zwiedzanie ekspozycji widokówek przez gości muzeum

zwiedzający na ekspozycji etnograficznej

Przez całą Nocy Muzeów dla zwiedzających dostępne były również wszystkie muzealne wystawy stałe – archeologiczna, etnograficzna i historyczno-artystyczna. Dzieci mogły zaś uczestniczyć w kreatywnych warsztatach plastycznych prowadzonych w „Kąciku dziecka”.

dzieci malują obrazki przy stole

Kilka minut przed godziną 20 swój recital rozpoczął akordeonista Mariusz Ambrożuk. Niezwykle utalentowany i – jak się okazało – bardzo sympatyczny muzyk, znany z występów z piosenkarką Ingrid oraz udziału w telewizyjnych programach muzycznych – zaprezentował szeroki repertuar utworów, które w jego interpretacji przybrały zupełnie nowy wymiar estetyczny.

akordeonista gra na instrumencie siedząc

publiczność podczas koncertu akordeonisty

Po koncercie, muzealne ekspozycje były dostępne dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i udział w przygotowanych przez nas atrakcjach.

Gorące podziękowania składamy władzą naszego miasta – Burmistrzowi Piotrowi Sobolewskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Markowi Antczakowi – za przekazane nam gratulacje i życzenia oraz bon podarunkowy.

 

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem nowo otwartej wystawy informujemy, iż potrwa ona do 16 czerwca br.