W marcu br. w naszym nasze miasto wzbogaciło się o szereg ciekawych obiektów promujących jego historię, ale i podnoszących walory estetyczne przestrzeni miejskiej.
Na budynku posadowionym u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Strzeleckiej powstał mural przedstawiający nieistniejącą już Bramę Młyńską (Kostrzyńską) – jedną z trzech średniowiecznych bram wjazdowych do miasta.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy – oddaje on przybliżoną lokalizację zabytku. Wygląd Bramy znany jest z fotografii, którą w wersji zdigitalizowanej udostępniła naszemu Muzeum Stiftung Brandenburg. Materiał archiwalny posłużył do stworzenia artystycznej kompozycji, którą już niedługo będziemy mogli podziwiać. Nieznany jest wygląd zachodniej fasady Bramy Kostrzyńskiej, dlatego też zostanie ona zobrazowana wg. widoku z fotografii – od strony miasta.
Drugie malowidło znaleźć można na myśliborskim rynku. Iluzjonistyczny mural ukazujący wnętrze średniowiecznej piwnicy powstało w odkrytej ekspozycji archeologicznej ukazującej relikty pierwszego ratusza myśliborskiego. Pozostałości budynku odkryte zostały w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w związku z rewitalizacją rynku w roku 2022. Mural pokrył żelbetową ścianę zabezpieczającą wykop przed osuwaniem. Malowidło tworzy złudzenie głębi – ciągnącego się dalej pomieszczenia piwnicy ratusza.
Dodatkowo na ekspozycji znalazła się również tablica opisująca w skrócie prace archeologiczne prowadzone w 2022 r. na myśliborskim rynku.
Kolejne trzy tablice ustawione zostały po północnej stronie rynkowego placu. Prezentują one historię myśliborskiego grodziska, pierwszego myśliborskiego ratusza oraz w skrótowej formie osi czasu - historię samego miasta. Każda z tablic opatrzona została kodem QR przekierowującym zainteresowanych bezpośrednio do odpowiednich podstron naszej strony internetowej. Na stronach tych znaleźć można dodatkowe, rozszerzone informacje na poszczególne tematy, jak również film 3D ukazujący możliwy wygląd budynku pierwszego myśliborskiego ratusza.
Informacje te znajdziecie Państwo również wybierając w menu naszej strony zakładkę „Historia Myśliborza”.
Niezwykle cieszy nas możliwość realizacji tylu ciekawych i wartościowych przedsięwzięć promujących historię naszego miasta. Działania te zainicjowane przez Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego i prowadzone w ścisłej współpracy z naszą Gminą w znacznym stopniu przyczyniają się do podniesienia walorów estetycznych, poznawczych i promocji naszej małej ojczyzny.
Mamy nadzieję, że wszystkie nowopowstałe obiekty traktowane będą z szacunkiem i będą cieszyć nas w nienaruszonym stanie przez wiele następnych lat. Stąd też nasz apel do mieszkańców o reagowanie w przypadku, gdy jesteście Państwo świadkami aktów wandalizmu i niszczenia tych obiektów, będących częścią naszego wspólnego dobra. Nie pozwólmy, aby ludzka nieodpowiedzialność, czy złośliwość, niszczyła przestrzeń naszego miasta.