Archiwalna Strona Informator edukacyjny na rok 2020/2021 - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

 

Ze względu na reżim sanitarny związany z pandemią mamy specjalną ofertę dla szkół! Wy nie możecie przyjść do nas, ale możecie zaprosić nas do siebie!  Opowiemy Wam o historii miasta i regionu, archeologii, sztuce oraz tematyce aktualnie poruszanej w programie szkolnym.

Tematy zajęć zawsze dostosujemy do wieku grupy. Poniżej podajemy propozycje zajęć.

 

 

LEKCJE MUZEALNE

  • Prowadzone cały rok:
     
  1. Fotografia jako źródło poznania historii miasta.

Na lekcji muzealnej dzieci będą mogły zobaczyć jak wyglądał Myślibórz na starych fotografiach oraz kartkach pocztowych. Opowiemy sobie gdzie był Hotel Moutoux, Mostek Poetów, „Wieża”, „Ślimacza Górka”, drukarnia Madrasch czy kino w Viktoria Garten.  Poznamy miejsca i obiekty w naszym mieście, po których nie ma już śladu, a także zaobserwujemy, jak zmieniała się nasza Mała Ojczyzna na przestrzeni lat.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.

  1. Myślibórz po II wojnie światowej na podstawie wspomnień pierwszych osadników, fotografii, widokówek, dokumentów.

Na lekcji opowiemy sobie jak wyglądało nasze miasto po II wojnie światowej oraz z jakimi trudnościami zmierzyli się polscy osadnicy -  brak szkół, problem z dostawą elektryczności, epidemie, brak wykształcenia, żywność wydawana na kartki, brak podstawowych przedmiotów takich jak papier, długopis czy rower. Opowiemy sobie również o wielu ciekawych miejscach, takich jak chociażby „cmentarzysko samolotów”.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.

  1. Myślibórz w średniowieczu – zabytki i ich historia

Na lekcji poznamy historię średniowiecznych zabytków Myśliborza oraz kilka legend z nimi związanych. Dowiemy się gdzie był Szpital Św. Jerzego i Św. Jakuba, gdzie się podziała Brama Młyńska i kim była Gertruda?

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII

  1. Ulicami naszego miasta.

Podczas lekcji muzealnej uczniowie dowiedzą się jaka jest historia najstarszych ulic Myśliborza. Poznamy ulicę Wyrokową, Gwoździową, Mieczową. Dowiemy się gdzie był Plac do suszenia czy Rów Kiełbasiany. Poznamy także wybrane biogramy patronów obecnych ulic oraz miejsca pamięci.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.

  1. Droga ku niepodległości.

W ramach zajęć dzieci dowiedzą się o przyczynach utraty niepodległości przez nasz kraj, o walce Polaków o zachowanie swojej tożsamości kulturowej i językowej, a także o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu utraconych ziem. Lekcja prowadzona w formie prezentacji wizualnej oraz warsztatów plastycznych. 
 

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.

 

  1. Słowiańskie Dziady oraz tradycje związane z pochówkiem na ziemiach polskich

Na lekcji dowiemy się czym były Dziady? W jaki sposób czczono pamięć o bliskich? Jak wyglądał rytuał ostatniego pożegnania, zarówno wśród bardzo wczesnych mieszkańcach naszych ziem (Kultura Łużycka) jak i późniejszych. Które zwyczaje pozostały z nami do dziś? Lekcja oparta o muzealia z Sali Archeologicznej.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. V-VIII.

 

  • Prowadzone zgodnie z ludowym kalendarzem obrzędowym:

 

  1. Witaj wiosno!

Staropolskie obrzędy przywoływania wiosny, które rozpoczynają się wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów. Uczestnicy na lekcji dowiedzą się dlaczego topi się Marzannę, co to jest obrzęd gaika, czym są gregorianki oraz jakie znaczenie ludowe ma bocian. Zajęcia obfitować będą w porzekadła i przysłowia związane z wiosną.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.

 

  1. Niezwykła moc pisanki.

W czasie lekcji muzealnej uczniowie poznają tradycje wielkanocne oraz różne formy zdobienia jaj. Spróbujemy odróżnić pisankę, kraszankę i kroszonkę. Wyjaśnimy rolę pisanki w naszej kulturze. Opowiemy sobie również o niezwykłym znalezisku na Pojezierzu Myśliborskim jakim jest średniowieczna pisanka-grzechotka z muzealnej ekspozycji.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.

 

  1. Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się niech się stanie

Historia wróżb miłosnych i matrymonialnych czyli jak to w dawnej Polsce z miłością było.  Zostaną wyjaśnione podstawowe pojęcia związane ze stanem cywilnym: panna, kawaler, wdowiec / wdowa, staropanieństwo. Szansa na poznanie prastarych wróżb i przesądów matrymonialnych.
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.

 

  1. Symbole Bożego Narodzenia

Wiemy jak jest dziś, ale jak było dawniej? Na lekcji muzealnej pokażemy zapomniane świąteczne dekoracje: podłaźniczkę, Diducha, pająki, światy z opłatka. Wyjaśnimy dlaczego pod stołem wigilijnym umieszczano zboże i żelazo, dlaczego były trzy puste nakrycia a nie jedno oraz  dlaczego należało usiąść wraz z domownikami w parzystej liczbie do stołu. Opowiemy sobie również historię bombek, lampek choinkowych, kartek świątecznych oraz kalendarza adwentowego.

Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.

Zajęcia są płatne, 5zł od osoby. 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Archiwalna Strona