Archiwalna Strona Jarmark Klasztorny - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

        W dniach 4-5 czerwca 2016r. odbył się po raz pierwszy w Myśliborzu Jarmark Klasztorny. Geneza imprezy związana jest z jubileuszem 800 – lecia powstania Zakonu Dominikanów (1216 r.) na terenie Ziemi Myśliborskiej. Myślibórz, dawny Soldin, otrzymał prawa miejskie 50 lat później, ale już w końcu XIII w. zbudowano tu klasztor, w którym przez kolejne 250 lat swoją siedzibę mieli Dominikanie. Okres pobytu, a tym samym działalności misyjnej na rzecz mieszkańców tych ziem, Zakonu Dominikanów przypada właśnie na ten szczególny czas dla miasta, kiedy odgrywało ono doniosłą rolę polityczno – gospodarczą w Brandenburgii, będąc stolicą jednej z prowincji tego państwa – Nowej Marchii. Budynek byłego klasztoru Dominikanów jest jednym z najstarszych zabytków naszego miasta. Obecnie pełni on ważną rolę kulturalną, ponieważ w jego murach mieści się Myśliborski Ośrodek Kultury oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna.

          Organizatorami Jarmarku Klasztornego byli: Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz Piotr Sobolewski, Rada Miejska, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myśliborzu oraz Myśliborski Ośrodek Kultury. Jako współorganizatorzy dołączyli: Stowarzyszenie Z biegiem Myśli, Klosterland, Pomorze Zachodnie i Wojewódzki Konserwator zabytków w Szczecinie. Patronat honorowy nad jarmarkiem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Powiatu Myśliborskiego Danuta Patkowska, Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga. Patronat medialny: Enjoy design Agencja reklamowa drukarnia, Telewizja TVB24, Radio Plus Lipiany. Partnerzy: Stowarzyszenie Lider Pojezierza, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów ART., Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, Myśliborski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Szkoła muzyczna I stopnia w Myśliborzu, Związek Harcerstwa Polskiego, Kolegiata myśliborska, Stowarzyszenie Archeozdroje, ZRP Ogólnopolska Komisja Rzemiosł Artystycznych, Fundacja Gloria Griffin, PGKiM Myślibórz, OSiR Myślibórz.

          Program Jarmarku Klasztornego obfitował w wiele atrakcji. Impreza rozpoczęła się korowodem oraz uroczystym przekazaniem przez Burmistrza Myśliborza symbolicznego klucza do miasta jednemu z rycerzy średniowiecznych. Na jarmark przyjechali różni wystawcy oraz grupy rekonstrukcyjne m.in. rzemieślnicy ze Stowarzyszenia Archeozdroje, którzy wystawili warsztaty: tkania na bardku, tańca, filcowania wełny, farbowania materiałów, haftu, kowalstwa, wikliniarstwa, szewski, zdobienia skóry, naalbinding czyli technika sporządzania płaskich wyrobów włókienniczych, rogownik oraz średniowieczne gry dla dzieci. Kolejny rzemieślnik, który przybył do Myśliborza to osoba godzinami mogąca opowiadać o machinach oblężniczych epoki średniowiecza i nie tylko. Pan Jarek Płotkowski zaprezentował swoje modele i machiny w skali 1:1, opowiadał o nich oraz zaprezentował ich działanie. Ponadto przywiózł też dyby, w które zakuwano złoczyńców. Czas na jarmarku umilał odwiedzającym zespół muzyki dawnej Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju, założony w 1991r. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki średniowiecznej i renesansu. Oprócz wspaniałej muzyki zaprezentowali warsztaty muzyczne oraz warsztaty z budowy prostych instrumentów muzycznych. Na scenie odbywały się pokazy walk i artylerii zaprezentowane przez drużynę Wikingów Huginns Hird oraz Grunwaldzką Chorągiew Kazimierza V.

             Na straganach wystawcy prezentowali i sprzedawali swoje wyroby. Wśród nich był Piotr Żurawicz i jego Miody Chwarszczańskie, które można było degustować wraz z podpłomykami.  Rękodzieło reprezentowali wystawcy z naczyniami glinianymi, biżuterią szklaną, wyrobami z filcu i jedwabiu. W trakcie imprezy podano wyniki konkursów ogłoszonych przez organizatorów: plastyczny pt. „Zabytki Myśliborza” (dla szkół) oraz na strój historyczny z okresu XIII – XVI w. (dla wszystkich chętnych). Ponieważ „bohaterem” imprezy był klasztor podominikański, w jego wnętrzach zaprezentowano wystawę prac plastycznych autorstwa uczniów Gminy Myślibórz, a w sali widowiskowej Myśliborskiego Ośrodka Kultury odbyło się sympozjum popularno – naukowe na temat historii klasztoru, działalności Dominikanów myśliborskich od końca XIII do połowy XVI w. oraz współczesnej roli Zakonu Dominikanów w życiu religijnym Pomorza Zachodniego. Jarmark Klasztorny zakończył się koncertem grupy Septet Band z Mysliborza.

                                                                                                                                                               Oprac. K. Ziemkiewicz

http://www.mysliborz.pl/galeria/jarmark2016sob.dhtml

http://www.mysliborz.pl/galeria/jarmark2016nied.dhtml

Archiwalna Strona