Archiwalna Strona NOC MUZEÓW 2019 - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przeniesiemy się na Czarny Ląd, by poznać jego kulturę, tradycje i zwyczaje… a wszystko to dzięki nowej wystawie „Podróże przez kontynenty : Kono Donkili. Afrykański teatr lalek”, której wernisaż odbędzie się właśnie w trakcie Nocy Muzeów A.D. 2019. Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, do którego przekazane zostały z prywatnych zbiorów Oleńki Darkowskiej-Nidzgorskiej i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera. Podróżnicy przywozili je z niemal całego terytorium Afryki: z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Ghany, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Kongo, Kamerunu, Gabonu, Kongo.
Zarówno tradycja teatru lalek, jak i samo znaczenie lalki jako przedmiotu symbolicznego jest niezwykle złożone i silnie zakorzenione w kulturze całego kontynentu afrykańskiego. Niewyreżyserowany, spontaniczny występ człowieka z lalką, połączony z muzyką i tańcem, już w samej swej formie różni się znacząco od znanego nam, europejskiego teatru marionetek.
Dzięki ekspozycji i towarzyszącym jej wydarzeniom, będziemy mieli możliwość choć po części poznać i zrozumieć specyfikę tematu. Wystawa stworzy również możliwość podziwiania bogactwa i różnorodności form oraz zręczności i kreatywności afrykańskich artystów-rzemieślników – twórców lalek. W tematykę wprowadzi przybyłych gości wykład oraz filmy ukazujące tradycyjne wykonania występów z lalką .
Dodatkową atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będą warsztaty bębniarskie oraz koncert tradycyjnej afrykańskiej muzyki w wykonaniu zespołu Pawła Sasima.
Dla naszych najmłodszych zwiedzających przewidujemy oczywiście szereg kreatywnych warsztatów plastycznych, pozostających w tematyce afrykańskiej.
Jak co roku zwiedzać będzie można również nasze sale z ekspozycją stałą.

Zgodnie z ideą Nocy Muzeów wszystko oczywiście za darmo :)
Start godz. 18.00

Zapraszamy serdecznie!