Archiwalna Strona Konferencja " Myśliborska grzechotka-pisanka, zabawka, przedmiot, instrument?" - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

W dniu 16 kwietnia 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Myśliborzu odbyła się konferencja naukowa „Myśliborska grzechotka-pisanka – zabawka, przedmiot, instrument ?”. Jej organizatorami byli: Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Stowarzyszenie „Z biegiem Myśli” oraz Gmina Myślibórz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Myśliborza – Piotr Sobolewski.

Konferencja poświęcona była najnowszemu nabytkowi Muzeum - wczesnośredniowiecznej pisance-grzechotce odnalezionej na jednej z wysp Pojezierza Myśliborskiego. Zabytek ten stanowi zagadkę zarówno dla miłośników historii, jak i naukowców. Pytania i wątpliwości, które zrodziły się wokół przeznaczenia, symboliki oraz typologii obiektu, pobudziły w środowisku badawczym dyskurs, którego owocem stały się wystąpienia konferencyjne. Głos w sprawie myśliborskiej grzechotki-pisanki zabrali wybitni badacze z kilku polskich ośrodków naukowych: dr hab. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska prof. UW, dr hab. Bartosz Kontny prof. UW, dr hab. Tomasz Nowakiewicz (UW),  dr Kamil Kajkowski - Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Katarzyna Tatoń - doktorantka UW, Agnieszka Słowińska - Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Konferencję otworzyło wystąpienie Burmistrza Pana Piotra Sobolewskiego, który przywitał licznie przybyłych gości oraz wyraził radość z wielkiego entuzjazmu, z jakim idea konferencji poświęconej myśliborskiej pisance spotkała się wśród badaczy, którzy zechcieli w niej uczestniczyć. Pan Burmistrz podziękował również za zaangażowanie oraz dynamiczną pracę Dyrektor myśliborskiego Muzeum – Pani Magdalenie Szymczyk.

Następnie rozpoczęły się wystąpienia prelegentów, rozdzielone na dwa bloki niezwykle ciekawych i różnorodnych referatów. Jako pierwsza wystąpiła Katarzyna Tatoń z referatem „Grzechotki ceramiczne na terenach polskich. Występowanie i rozwój form.”. Kolejno głos zabrał dr Kamil Kajkowski z wystąpieniem pt.: „Jajo i pisanka w świecie przedchrześcijańskich wyobrażeń religijnych Słowian Zachodnich". Pierwszą część konferencji zakończyła Agnieszka Słowińska „Ab ovo. O niezwykłej mocy zwykłego jajka.”. Po przerwie zgromadzeni goście wysłuchali referatów prof. Anny Gruszczyńska-Ziółkowskiej „Pomiędzy ciszą a muzyką. Pisanka myśliborska jako przykład obiektów kłopotliwie łamiących porządki systematyczne”, dr hab. Tomasza Nowakiewicza „Wczesne średniowiecze na Pomorzu i Pojezierzu Myśliborskim.” oraz prof. Bartosza Kontnego „Jak szukać broni a znaleźć pisankę? Archeologiczne poszukiwania podwodne na Pojezierzu Myśliborskim.”.

Konferencję zamknął panel dyskusyjny oraz podsumowanie informacji zdobytych podczas wystąpień referentów.

Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy za zainteresowanie myśliborską grzechotka-pisanką, a ciekawych badaniami na jej temat odsyłamy do publikacji, która ukaże się niebawem. Zachęcamy również do odwiedzenia Muzeum i zobaczenia na własne oczy niezwykłego zabytku.

Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Gminy Myślibórz.

Fot. A. Schreoder