Archiwalna Strona Wystawa „Kalejdoskop – muzea po jednej i drugiej stronie Odry“ - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Dnia 10. marca w Stadtmuseum Schwedt / Oder odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Kalejdoskop – muzea po jednej i drugiej stronie Odry“ / „Kaleidoskop – Museen desseits und jenseits der Oder”. Myśliborskie Muzeum podczas inauguracji ekspozycji reprezentowała Pani Dyrektor Magdalena Szymczyk.

Wystawa ta, w której myśliborska placówka bierze udział już po raz kolejny, jest cykliczną doroczną wystawą prezentującą wybrane eksponaty z kolekcji muzeów polsko-niemieckiego pogranicza: Dominikanerkloster Prenzlau. Kulturzentrum und Museum, Ehm-Welk Und Heimatmuseum Angemuende, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Oderlandmuseum Bad Freienwalde, Stadtmuseum Schwedt-Oder oraz Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas jej trwania polskie i niemieckie muzea prezentują zabytki i artefakty należące do wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja „Kalejdoskopu” redefiniuje znaczenia obiektów, tworząc coraz to nowe układy i kompozycje, wymuszając powstawanie odmiennych zależności, pobudzając przedmioty do permanentnego dialogu, by nieustannie - tak jak w tytułowym przyrządzie optycznym - na bazie tych samych obiektów tworzyć jakości nowe, inspirujące, zachęcające do zadawania pytań.

Wystawa ma charakter „wędrujący”,- w tym roku ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Miejskim w Schwedt/Oder (Jüdenstraße17) od 10 marca do 7 kwietnia 2019. Towarzyszyć jej będzie szereg spotkań i odczytów, podczas których prelegenci zaprezentują poszczególne Muzea biorące udział w przedsięwzięciu. Muzeum Pojezierza Myśliborskiego oraz miasto Myślibórz przedstawi podczas swojego wystąpienia dnia 24. marca o godz.15.00 Dyrektor Muzeum Pani Magdalena Szymczyk.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy oraz wzięcia udziału w prezentacji.

Fot.Od prawej strony: Jürgen Polzehl-Burmistrz Schwedt/Oder, Magdalena Szymczyk -dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Dr. Stephan Diller- dyrektor Dominikanerkloster Prenzlau.

Fot. Anke Grodon- dyrektor Stadtmuseum Scwedt/Oder, Magdalena Szymczyk- dyrektor Muzeum Pojezierza Mysliborskiego.