Archiwalna Strona Doroczny Przegląd Plastyki Myśliborskiej - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Fot

Dnia 2.marca b.r. w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego odbył się Doroczny Przegląd Plastyki Myśliborskiej - Myślibórz 2019. W tegorocznej edycji Przeglądu wzięła udział rekordowa liczba artystów – było to aż 47 osób. Novum stanowiły prace pochodzące z Myśliborskiej Pracowni Ceramicznej – rzeźby oraz naczynia ozdobne, a także drobne przedmioty rękodzieła artystycznego i fotografia artystyczna. Wysoki poziom prezentowanych dzieł doceniła licznie zebrana publiczność, a kilka z nich znalazło swoich nabywców już w trakcie wernisażu.

Wystawę otworzyła swym przemówieniem Dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim twórcom za liczny udział, wręczając im pamiątkowe dyplomy i upominki, a także przedstawiła plany Muzeum na najbliższe miesiące, zapraszając przybyłych gości na zbliżające się wydarzenia organizowane przez placówkę: Konferencję naukową „Myśliborska pisanka-grzechotka – zabawka, przedmiot kultu, instrument?” (3.kwietnia), Noc Muzeów (18.maja), IV Jarmark Klasztorny (1.czerwca).

Następnie odbyło się rozdanie nagród artystom, których prace zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Ich pula wzbogaciła się w tym roku o Nagrodę Wójta Boleszkowic, Nagrodę Sekretarza Gminy Myślibórz, Nagrodę Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Myśliborzu oraz Nagrodę Prezes Stowarzyszenia „Z Biegiem Myśli”.

Nagrody otrzymali:

Nagroda Burmistrza Myśliborza – Elwira Guzińska-Adamczyk

Nagroda Burmistrza Trzcińska Zdrój – Marek Stanisławski

Nagroda Wójta Boleszkowic – Krystyna Mierzejewska

Nagroda Sekretarza Gminy Myślibórz – Maja Moraczewska

Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Myśliborzu – Oliwia Mockałło

Nagroda Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego – Grażyna Ananicz-Kalinowska, Natalia Cenarska, Ewa Łozowicka-Krzywonos, Wanda Łuczyńska

Nagroda Dyrektor Myśliborskiego Ośrodka Kultury – Sekcja Decoupage

Nagroda Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Myśliborzu – Mirosław Rzepniewski

Nagroda Prezesa Myśliborskiego Klubu Plastyka – Zygmunt Jakubiszyn

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia „ Z Biegiem Myśli” – Wojciech Kasprzak

Nagroda Publiczności – Sylwia Osadców

Pani Dyrektor Magdalena Szymczyk złożyła również oficjalne podziękowanie Sekretarz Gminy Myślibórz – Pani Katarzynie Królak za wieloletnią owocną współpracę i wsparcie okazywane wszelkiej działalności myśliborskiego Muzeum.

Kolejnym uroczystym punktem Przeglądu było także wręczenie jubileuszowej nagrody za dorobek twórczy Bogdanowi Markowskiego. Artysta-rzeźbiarz odebrał nagrodę od wiceprezesa Izby Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. Pana Włodzimierza Idziora.

Tegoroczny Przegląd stał się również momentem oficjalnej prezentacji najnowszego nabytku Muzeum – wczesnośredniowiecznej grzechotki-pisanki. Zabytek eksponowany będzie odtąd w sali archeologicznej Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.

Wystawę można oglądać do końca marca w muzealnej Galerii „M” .

Serdecznie zapraszamy!

Fot. A. Stempińska, A. Schreoder.