VI Akademia Muzealnika - listopad

Listopadowe zajęcia Akademii Muzealnika odbyły się w pierwszą sobotę miesiąca i poświęcone był tematyce niepodległościowej.

Uczestnicy wzięli udział w tematycznej grze z pytaniami dotyczącymi historii i kultury polskiej.

W jej trakcie muzealnicy wykazać musieli się sporą wiedzą odnośnie faktów związanych z utratą i odzyskiwaniem przez nasz kraj suwerenności.

Oprócz pytań, ważnym elementem gry były figurki żołnierzy przyznawane lub odejmowane za zadania i symbolizujące straty ludzkie ponoszone w trakcie drogi ku niepodległości.

dzieci siedzą na podłosze i grają w grę planszową

Muzealnicy za zadanie mieli także ulepienie tradycyjnego pieroga, rozszyfrowanie tajnej wiadomości oraz przekazanie informacji „głuchym telefonem”. W ramach zabawy poznali również ciekawostki historyczne, takie jak losy niedźwiedzicy Baśki Murmańskiej, czy pochodzenie potocznej nazwy gry w piłkę ręczną – „szczypiorniak”.

Po przepełnionej wiedzą historyczną pierwszej części zajęć, w drugiej – warsztatowej – młodzi muzealnicy poznali technikę cyjanotypii. Wykonali w niej niepowtarzalne zakładki do książek.

dzieci wywołują w kuwetach z odczynnikiwem odbitki w technice cyjanotypii

odbitka w technice cyjanotypii