V Akademia Muzealnika - maj (wycieczka)

Celem Akademii Muzealnika jest poszerzanie zainteresowań młodych ludzi poprzez umożliwianie im zdobywania multidyscyplinarnej wiedzy zbliżonej do obszarów działalności muzealnej. Zależy nam również na tym, aby uczestnicy programu mieli możliwość poznania i zobaczenia ciekawych instytucji muzealnych funkcjonujących w regionie, ich ekspozycji i sposobu prowadzenia historycznej narracji. I dlatego w programie każdej kolejnej edycji Akademii ważnym punktem jest wycieczka.

7 maja w ramach V Akademii Muzealnika odbyła się wycieczka do Muzeum Grody Santok.

Muzeum to, będące filią Muzeum Lubuskiego, jest bardzo ciekawym przykładem nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej, opowiadającej dzieje grodu od czasów najdawniejszych po wiek XV. Muzealnicy zobaczyli aranżacje zaaranżowane wykopy archeologiczne z reliktami zabudowań odkrytych na santockim grodzisku, liczne artefakty archeologiczne, a dzięki animacjom zobaczyli życie w średniowiecznym grodzie.

dzieci ogladaja ekspozycje muzealną z gablotami

Następnie udaliśmy się na wieżę widokową – oprócz urokliwego krajobrazu można z niej było zobaczyć również bardzo wyraźne wzniesienie grodziska.

widok na grodzisko nad rzeką

Młodzi muzealnicy zwiedzili również wystawę czasową dostępna w muzeum prezentującą malarstwo Wojciecha Plusta: „Bliżej oka – Santok”, kończąc gościnę w Santoku bogatsi nie tylko o nową wiedzę, ale i estetyczne doświadczenia.

chłopcy na ekspozycji malarstwa

Na prośbę dzieci, regeneracyjny posiłek w drodze powrotnej zjedzony został w szczególnie lubianej przez nich restauracji szybkiej obsługi.

trzy dziewczynkie jedza fast-food`y