Nowa wystawa czasowa: Soldin (nie)znany w obiektywie Paula Kohla

Od 18 października do 21 listopada 2023 r. w Galerii "M" dostępna będzie wystawa czasowa poświęcona sylwetce Paula Kohla - najbardziej znanego i wszechstronnego soldińskiego fotografa.

Paul Kohl uwieczniał na swoich fotografiach życie Soldina w okresie dwudziestolecia międzywojennego i czasów wojennych - portretował ludzi, wykonywał zdjęcia reporterskie z uroczystości, fotografował miasto i jego zabytki. Jego fotografie reprodukowane były w lokalnej prasie i wydawnictwach książkowych oraz na licznych kartach pocztowych.

Kohl przez ponad ćwierć wieku prowadził swoje atelier i sklep ze sprzętem fotograficznym przy Richtstrasse (ob. ul. Boh. Warszawy) - początkowo pod numerem 54, następnie 61.

Fotografie Kohla stanowią dziś niezwykle cenny materiał ikonograficzny ukazujący nasze miasto w czasach niemieckich. Oprócz wspomnianych już reprodukcji, zamieszczanych w wielu źródłach, dysponujemy również nielicznymi oryginalnymi fotografiami wywołanymi przez samego autora, w muzealnych zbiorach przechowywane są również szklane płytki, stanowiące "negatywy" jego zdjęć (głównie portretowych).

plakat - informacja tekstowa o wystawie, w tle kościół z wysoką wieżą w odcieniu sepii