W sobotę 10 sierpnia 2024 r. odbył się kolejny Jarmark Klasztorny w Myśliborzu.
Tegoroczny Jarmark Klasztorny rozpoczął się w samo południe Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. Eucharystię sprawowali ojcowie dominikanie z Zakonu Dominikanów w Szczecinie.
Po Mszy, barwny korowód uczestników tegorocznego wydarzenia przemaszerował wśród rozbrzmiewających werbli na płytę myśliborskiego rynku.
Tradycyjnie Jarmark Klasztorny inauguruje pokaz tańca dworskiego oraz korowód przemieszczający się głównymi ulicami miasta, któremu towarzyszy radosny gwar i muzyczny akompaniament. Z obu tradycji zrezygnowano w tym roku z uwagi na odbywającą się w tym dniu uroczystość pogrzebową śp. Piotra Rampały – Radnego Rady Miejskiej, Dyrektora Ośrodka Szkolno-Wychowawczego TPD w Myśliborzu, przyjaciela.
Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonała Przewodnicząca Rady Miejskiej Bożena Srokowska przekazując symboliczny klucz do miasta rycerzowi Zakonu Templariuszy – Joergowi von Ameln.
Następnie główni organizatorzy Jarmarku – Dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Myśliborzu Bożena Srokowska przywitały zebranych mieszkańców oraz zaproszonych gości, wśród których obecni byli przedstawiciele województwa - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Marcin Łapeciński oraz lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń, m.in. Starosta Myśliborski Robert Dudek, członkini Zarządu Powiatu – Anna Wolańska, Sekretarz Gminy Myślibórz Ewa Furkiewicz, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych oraz pozostali organizatorzy: Dyrektor Myśliborskiego Ośrodka Kultury Dorota Wolanin i Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Myśliborzu Renata Baloń. Do Myśliborza przybyła także reprezentantka muzeum w Prenzlau (Dominikanerkloster Prenzlau) – Julia Bost-Topp wraz z liczną grupą niemieckich gości.
Na wszystkich uczestników Jarmarku czekała wioska rekonstruktorów, w której członkowie Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus oraz Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach zorganizowali pokazy dawnego rzemiosła, prowadzili mini-warsztaty oraz opowiadali o swoich historycznych pasjach. Największym zainteresowaniem przybyłych gości cieszył się bez wątpienia turniej rycerski, w którym rycerze-rekonstruktorzy stanęli do walki. Wszystkie dziecięce atrakcje ubarwiał bajkowy występ szczudlarzy z Teatu Avatar.
Jarmarkową tradycją były stoiska handlowe, na których można było nabyć towary produkowane przez lokalnych wytwórców, rękodzielników i artystów. Na zainteresowanych czekały kramy pełne ozdób, nietypowych przedmiotów codziennego użytku, a nawet kosmetyków własnej produkcji czy miodów pitnych. Na głodnych czekało także stoisko gastronomiczne ze „swojskim jadłem”.
W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia w rolę konferansjera wcielił się Rafał Topolski, który przez cały dzień, informował o przygotowanych atrakcjach, opowiadał anegdoty związane z rekonstruktorami oraz odwiedzał poszczególne stoiska wypytując o oferowane towary.
Wieczorem rozpoczął się wyczekiwany koncert zespołu Mikromusic, a zaraz po nim widowisko fire-show w wykonaniu Teatru Ognia Fire Dream.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Jarmarku::
- Burmistrzowi Myśliborza i Radzie Miejskiej za przychylność i wsparcie przy organizowaniu Jarmarku
-Służbom mundurowym za czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia.
- Sponsorom za wielkie serce i wiarę w słuszność inicjatywy organizowania w Myśliborzu Jarmarku. Państwa wsparcie jest dla nas ogromną pomocą finansową, a jednocześnie wyrazem wspólnej troski o naszą "Małą Ojczyznę".
- Wystawcom, którzy bardzo licznie stawili się podczas tegorocznego Jarmarku, oferując mieszkańcom i gościom swoje niepowtarzalne towary, dzieląc się swoją pasją, karmiąc przybyłych pysznym jedzeniem i pokazując siłę małych, często rodzinnych firm oraz indywidualnego rzemiosła i rękodzieła.
-Zespołowi MIKROMUSIC, za cudowny wieczorny koncert, którego dźwięki były, jak kojący plaster na duszę. Wspaniała muzyka i piękny głos wokalistki zaczarował myśliborski rynek i wszystkich na nim obecnych.
-Cedyńskiemu Bractwu Historycznemu Comitatus, za żywą lekcję historii udzieloną nam w trakcie pokazów walk wojów. Za ciekawe anegdoty i spotkania w namiocie, w trakcie których każdy miał okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego, tak o życiu w dawnych czasach, jak i o samym rekonstruktorskim fachu.
-Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, za kolejny rok udanej współpracy i niekończącej się pomysłowości, na przekazywanie wiedzy historycznej młodszym i starszym gościom Jarmarku.
-Kołu Łowieckiemu "Głuszec" oraz Michałowi Lisieckiemu za ciekawą ekspozycję edukacji leśnej, pokazy i warsztaty survivalowe.
- Artystom teatralnym z Teatru „Avatar” oraz Teatru Ognia „Fire Dream” za magiczną oprawę i zachwycające efekty wizualne.
-Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, których obecność uświetniała otwarcie Jarmarku Klasztornego, a także wszystkim tym, którzy nie mogąc przybyć osobiście, wyrazili słowa wsparcia i aprobaty dla naszego wydarzenia.
DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ WAM - DRODZY UCZESTNICY - to z myślą o Was co roku staramy się by kolejny Jarmark Klasztorny był imprezą ciekawą, by jego formuła odpowiadała Waszym oczekiwaniom i aby każdy mógł w jego trakcie dobrze się bawić. Wasza liczna obecność jest dla nas potwierdzeniem, że VIII JARMARK KLASZTORNY zaliczyć możemy do udanych.
*Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Powiatu Myśliborskiego Robert Dudek, Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski oraz Burmistrz Prenzlau Hendrik Sommer.
*Patroni medialni: Telewizja TVB24, Twoje Radio Tylko Przeboje
Sponsorzy:
*PSS „Społem” w Myśliborzu
*Spółka „Eko-Myśl” w Myśliborzu (grupa Sireco)
*Zakład Ogólnobudowlany Kazimierz Pakiet w Myśliborzu
*Firma "Warzywa i owoce" Artur Norsesowicz
*Paweł Mroziński "Ekosystem"
Autor zdjęć: Filip Owczarek