Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

VI Jarmark Klasztorny - relacja

Szósta edycja myśliborskiego festynu historycznego JARMARK KLASZTORNY już za nami. Jak co roku, impreza ta, dzięki obecności licznych grup rekonstrukcyjnych, była okazją do odbycia nietypowej lekcji żywej historii oraz wysłuchania koncertu muzyki dawnej. W trakcie festynu odwiedzić można było także stoiska wystawców oferujących rozmaite produkty, od drobnego rękodzieła i zabawek, po meble ogrodowe. Na najmłodszych czekały dmuchane zamki oraz liczne atrakcje przygotowane przez myśliborskie instytucje.

Tegoroczny Jarmark Klasztorny rozpoczął się w samo południe uroczystą Mszą świętą w kolegiacie p.w. św. Jana Chrzciciela, którą sprawował ks. Rafał Stachowiak, zaś koncelebrowali ks. kanonik Jerzy Tobiasz oraz ks. prałat Aleksander Jaszczur. Szczególnej oprawy dopełnił chór Exaltabo pod batutą Bogdana Komorowskiego.

ludzie wchodzą do kościoła - przewodniczy im ksiądz

ksiądz czyta podczas mszy

śpiewające chórzystki

Po mszy, przy muzyce zespołu Dziwoludy, barwnym korowodem udano się na teren Stadionu Miejskiego OSiR. Oficjalne otwarcie Jarmarku zainaugurował wspólny taniec dworski- pawana, w którym w pierwszej parze zobaczyliśmy Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdalenę Szymczyk.

wspólne zdjęcie uczestników korowodu przed kościołem

uczestnicy korowodu - wiceburmiastrz i poseł

korowód ulicami miasta

zespół prowadzi korowód ulicami miasta

korowód wchodzi na stadion miejski

uczestnicy jarmarku tańczący pavane

Następnie główni organizatorzy Jarmarku – Dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk oraz Zastępca Burmistrza Myśliborza Przemysław Klityński przywitali zebranych mieszkańców oraz zaproszonych gości. Na scenie obecni byli również Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Antczak, Sekretarz Gminy Ewa Furkiewicz, Starosta Myśliborski Andrzej Potyra – który objął imprezę swoim honorowym patronatem –  członek zarządu Powiatu Myśliborskiego Mariusz Norsesowicz, a także Dyrektor Myśliborskiego Ośrodka Kultury Dorota Wolanin.

Oprócz przedstawicieli lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń, tegoroczny Jarmark odwiedził również Poseł Leszek Dobrzyński – prezes zarządu okręgowego PiS w Szczecinie. 

przedstawiciele władz miasta i instytucji przed sceną

Swoją obecnością zaszczycili nas również Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz oraz Radny Województwa Zachodniopomorskiego Marcin Przepiórka, sama impreza została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

wicemarszałek i derektor muzeum

Do Myśliborza przybyła także delegacja z naszego miasta partnerskiego – Neuhardenbergu. Wśród gości zza Odry znaleźli się: Burmistrz Mario Eska, Zastępca Burmistrza - Dieter Arndt, Zastępca Burmistrza Detlef Korbanek, Przewodniczący Heimatverein Neuhardenberg – Dietmar Zimmermann oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Urzędu Seelow - Cornelia Korbanek.

przemówienie zastepcy burmistrza Myśliborza na scenie

Po powitaniu głos zabrał Zastępca Burmistrza Przemysław Klityński, który przypomniał po krótce ideę Jarmark Klasztornego oraz dokonał symbolicznego przekazania kluczy do miasta rycerzom Zakonu Templariuszy.

przekazanie symbolicznego klucza do miasta

Kolejnym punktem części oficjalnej Jarmarku było ogłoszenie wyników i wręczanie nagród zwycięzcom Konkurs na Strój Historyczny. Laureatami tegorocznej edycji zostali: w kategorii „Dorośli” – Wiesław Sienkiewicz, w kategorii „Grupy” – grupa nieformalna z Dziennego Punktu Wsparcia w Myśliborzu, zgłoszona przez Panią Ewę Krzyżewską i Panią Krystynę Matuszak w składzie: Emilia Kasprzak, Filip Majewski, Filip Grabowski, Martyna Grabowska, Katarzyna Dymarkowska, Katarzyna Borodajko, Jakub Borodajko, Amelia Borodajko. Na koniec dzieci wraz z grupą Babylon zaprezentowały zebranym wspólne tańce.

wreczenie nagród laureatom konkursu

wręczania nagród c.d.

dzieci tańczące na scenie

 

wspólny taniec dzieci i grupy Babylon

Część oficjalną VI Jarmarku Klasztornego zakończył wystrzał z armaty hukowej, odpalonej przez Zastępcę Burmistrza Myśliborza, obwieszczający mieszkańcom i przybyłym gościom początek wspólnej zabawy.

zastepca burmistrza odpalający armatę

W trakcie tegorocznej edycji wydarzenia w rolę konferansjera wcielił się Zbigniew Fatyga, który przez cały dzień, informował o przygotowanych atrakcjach, opowiadał anegdoty związane z rekonstruktorami oraz odwiedzał poszczególne stoiska wypytując o oferowane towary.

konferansjer w stroju mnicha

Atrakcją tegorocznego Jarmarku był Turniej Rycerski. Potyczki rycerzy odbywały się w specjalnie zbudowanych na ten cel szrankach, a poszczególni zawodnicy mierzyli się ze sobą w kolejnych starciach, niemal przez cały dzień trwania Jarmarku.

walki rycerskie

walk c.d.

dalsze potyczki w szrankach

Ogłoszenie wyników Turnieju odbyło się późnym popołudniem, a zwycięzcami zostali:

I miejsce – Krzysztof Kajtek

II miejsce – Wojciech Krzysztofowicz

III miejsce - Piotr Pitura

Po raz kolejny gościliśmy u nas  grupę taneczną Medeina. Panie wystąpiły w trzech niezwykle widowiskowych układach choreograficznych, zachwycając zarówno ruchem scenicznym i zgraniem tancerek, jak i towarzyszącą temu oprawą w postaci strojów i makijażu.

zespół Medeina tańczy na scenie

tancerki na scenie

W wiosce rekonstruktorów na przybyłych czekały liczne atrakcje przygotowane przez Fundację Droga Lotha, Stowarzyszenie Archeozdroje, Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, Stowarzyszenie Templum oraz Drużynę Siekiera z Biskupina.  Można było wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach rękodzieła, spróbować swoich sił w mini-turnieju łuczniczym oraz sprawdzić się w roli archeologa. Nie zabrakło też punktów z tematyczną literaturą oraz chwili na rozmowy o historii. Pod sceną odbyły się także wesołe grupowe tańce.

stoiskorekonstruktorów - perfumiarstwo

warsztaty tworzenia ozdób

męszczyzna strzela z łuku do tarczy

dziecko w trakcie warsztatów archeologicznych

wspólne tańce pod sceną

Gwiazdą muzyczną tegorocznego Jarmarku był zespół Dziwoludy. Jego członkowie muzykowali w wiosce rekonstruktorów znajdując wielu słuchaczy, zaś ich główny koncert odbył się na dużej scenie i był przedostatnią atrakcją wieczoru.

koncert muzyki dawnej - muzycu na scenie

koncert zespołu Dziwoludy na dużej scenie

muzycy po koncercie - zdjęcie zbiorowe

VI Jarmark Klasztorny zamknęło po zmroku magiczne fire-show w wykonaniu zespołu Medeina.

pokazy foie-show

tancerka podczas pokazu fire-show

 

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację w organizację tegorocznego Jarmarku.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do przedstawicieli władz Myśliborza – Pana Burmistrza Piotra Sobolewskiego, zastępcy Pana Przemysława Klityńskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Antczaka, którzy zawsze z ogromną przychylnością odnoszą się do naszej inicjatywy organizacji kolejnych edycji Jarmarku.

Serdeczne podziękowania kierujemy także do współorganizatorów: Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Myśliborzu, Myśliborskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Myśliborzu, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Myśliborzu, Fundacji Droga Lotha oraz Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach.

Dziękujemy także Stowarzyszeniu Archeozdroje oraz Drużynie Siekiera z Biskupina, których członkowie co roku są z nami, tworząc niesamowitą atmosferę naszego festynu, organizując pokazy i warsztaty oraz odtwarzając warunki życia dawnych mieszkańców miast i wsi. Dziękujemy również za zaangażowanie w krzewienie wiedzy historycznej członkom Stowarzyszenia Templum oraz Stowarzyszeniu Z Biegiem Myśli oraz za piękne tańce grupie Babylon.

Wyrazy podziękowania kierujemy także do duchownych z Kolegiaty Myśliborskiej, za odprawienie Mszy świętej oraz chóru pod dyrekcją Pana Bogdana Komorowskiego.

Szczególnie wdzięczni jesteśmy naszym sponsorom: STB Sp. z o.o Myslibórz, SEC Region, Nadleśnictwo Myślibórz oraz Arturowi Norsesowiczowi, bez których wsparcia wiele z planowanych działań związanych z Jarmarkiem nie mogło by się odbyć.

Dziękujemy również naszym patronom medialnym Radio Plus Lipiany oraz Telewizji TVB24, za reklamę i relacjonowanie przebiegu Jarmarku.

Gorące podziękowania należą się również Marcie Szpakowskiej odpowiedzialnej za dokumentację fotograficzną całego wydarzenia.

Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdowi Geblewiczowi oraz Staroście Myśliborskiemu Andrzejowi Potyrze dziękujemy za objęcie Jarmarku Klasztornego honorowym patronatem.

Wszystkim przybyłym myśliborzanom i gościom dziękujemy za obecność i wspólną zabawę, mamy nadzieję, że VI Jarmark Klasztorny okazał się dla Państwa miłym i wartościowym doświadczeniem.

Już za rok zapraszamy na kolejną, siódmą już edycję Jarmarku Klasztornego w Myśliborzu.

Pełną galerię zdjęć z VI Jarmarku Klasztornego autorstwa Marty Szpakowskiej znajdziecie państwo tutaj -> VI JARMARK KLASZTORNY - GALERIA