VI Akademia Muzealnika - maj 2023

27 maja w ramach VI Akademii Muzealnika odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić dwa oddziały gorzowskiej instytucji.

Wyprawę rozpoczęliśmy od głównej siedziby muzeum – wybudowanej w początkach XX w. willi przemysłowca Gustawa Schroedera.  Zobaczyliśmy tam bardzo ciekawe i różnorodne ekspozycje, o samej willi, jej dawnych mieszkańcach oraz prezentowanym w niej obecnie zbiorach opowiedziała nam w przystępny sposób Pani Przewodnik. Wielkie wrażenie zrobiły na uczestnikach także same wnętrza obiektu, które pomimo przekształceń, oddają dawny charakter tego miejsca.

dzieci stoją w holu muzeum i słuchają przewodniczkidzieci zwiedzają ekspozycję porcelany

Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się również na krótki spacer po parku otaczającym budynek.

dzieci spacerują grupą po parku - idą alejką

Kolejnym punktem wycieczki był oddział Muzeum Lubuskiego mieszczący się w zabytkowym spichlerzu.  Dzięki makietom dostępnym na parterze budynku oraz opowieści oprowadzającej nas Pani Przewodnik, poznaliśmy historię tego miejsca, jak i samego miasta Gorzowa-Landsbergu. Wiedzę tę poszerzyły jeszcze ekspozycje dostępne na kolejnych piętrach. Mieliśmy też możliwość obejrzenia wystawy malarstwa artystów z kręgu Arsenału `55 oraz ekspozycję retrospektywną twórczości Anny Szymanek.

dzieci oglądają dużą makietę miasta Gorzowa w XVII w.przewodniczka opowiada o makiecie miastadzieci zwiedzają ekspozycję muzealną prezentującą wnętrze sklepu

Na osłodę, po emocjonującym i niezwykle intensywnym zwiedzaniu, udaliśmy się na lody, by po krótkim odpoczynku, pełnieni nowej wiedzy i miłych wspomnień z nowo poznanego miejsca, wrócić do Myśliborza.

Serdecznie dziękujemy Pracownicom Muzeum Lubuskiego za oprowadzenie naszej grupy po ekspozycjach muzealnych, miłe przyjęcie i wszystkie cenne informacje, które przekazały nam Panie w trakcie zwiedzania.