W piątkowe popołudnie 21 lutego w muzealnej Galerii „M” odbyło się spotkanie promujące nowo wydany III tom Rocznika Muzeum Pojezierza Myśliborskiego „Civitas et museum”.
Otwierając wydarzenie Dyrektor MPM Magdalena Szymczyk podziękowała autorom, których teksty znalazły się w publikacji i zachęciła wszystkich zainteresowanych lokalną historią do zgłaszania swoich artykułów do przyszłych tomów Rocznika. Wyrazy wdzięczności za nieustające wsparcie dla działań muzeum skierowała również do Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, który na spotkaniu wystąpił w podwójnej roli – włodarza miasta i autora jednego z artykułów. Dyrektor MPM podziękowała swoim pracownikom Dagmarze Kozłowskiej i Aleksandrze Stempińskiej za ogrom pracy włożony przy powstawaniu Rocznika, wspomniała również nieocenioną rolę dr hab. prof. US Marcina Majewskiego oraz dr hab. prof. US Radosława Skryckiego, którzy od samego początku wspierali muzeum w powstaniu koncepcji Rocznika, jak i samym procesie wydawniczym.
Następnie wręczono obecnym autorom egzemplarze promocyjne. Podziękowania dla Dyrektor i pracowników muzeum w imieniu wszystkich autorów złożył Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski. Wyraził on wdzięczność za stworzenie publikacji na łamach której ukazują się w sposób systematyczny artykuły ważne dla poznawania, utrwalania i propagowania wiedzy o lokalnej historii.
Tradycją spotkań promujących kolejne tomy Rocznika MPM są autorskie prelekcje, prezentujące, ale i rozszerzające informacje zawarte w opublikowanych tekstach. Podczas piątkowego spotkania swoimi przemyśleniami i wspomnieniami o ojcu Zdzisławie Grzeszczaku podzieliła się z przybyłymi Danuta Szymczyk. Zanim jednak nastąpił wykład na gości czekało wystąpienie muzyczne nawiązujące do niego tematycznie. Julian Kozłowski, uczeń 6 klasy fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Myśliborzu wykonał dwie autorskie kompozycje. Utwór „Donikąd”, wzorowany na muzyce rosyjskiej, nawiązywał do tragedii Polaków wywiezionych do ZSRR w trakcie II Wojny Światowej; drugi zaś - „Fale” – inspirowany był bezkresem oceanu, przenosząc słuchaczy w otchłań uczuć – pełnej pustki, strachu, bezsilności człowieka wobec żywiołu, w ostateczności niosąc jednak spokój i ukojenie.
Danuta Szymczyk podjęła się redakcji wspomnień swojego ojca Zdzisława Grzeszczaka publikując je na łamach Rocznika pod tytułem „Deportacja do ZSRR – ze wspomnień Zdzisława Grzeszczaka”. W swoim wystąpieniu podczas spotkania promocyjnego przedstawiła szereg wspomnień nieopublikowanych, bardziej intymnych, wspomnień, którymi ciężko było się dzielić jej ojcu nawet z najbliższymi. Pani Szymczyk przygotowała również prezentację multimedialną wypełnioną zdjęciami, tworzącymi swoistą mapę wędrówki Zdzisława Grzeszczaka i jego rodziny przez kolejne kraje, którą zakończyli osiadając ostatecznie w Myśliborzu.
Nostalgiczna opowieść prelegentki pochwyciła zarówno umysły, jak i serca audytorium. Choć jest to historia jednego człowieka, czy też jednej rodziny, ma ona w sobie i pierwiastek uniwersalny - jest opisem dziejów wielu Polaków, których wojenna zawierucha rozrzuciła po świecie, wyrywając ich z ich środowisk, zmuszając do życia w drodze i ostatecznie, do odnalezienia „swojego miejsca” na nowo.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Danucie Szymczyk za wystąpienie. Dziękujemy Julianowi Kozłowskiemu za podzielenie się z nami swoimi muzycznymi kompozycjami. Dziękujemy również wszystkim przybyłym gościom i zachęcamy do lektury III tomu „Civitas et museum. Rocznik Muzeum Pojezierza Myśliborskiego”.