Spacerki przez historię. Niedzielne spacery miejskie 2022 - relacja

Tegoroczna jesienna edycja projektu „Spacerki przez historię. Niedzielne spacery miejskie” już za nami.

Cykl czterech, nietypowych spotkań poświęconych historii regionalnej, organizowanych co dwa tygodnie we wrześniu i październiku, odbył się w ramach obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2022 „Po nich dziedziczymy”, ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

„Spacerki…” współorganizowane były przez Stowarzyszenie „Z Biegiem Myśli”, a prowadził je członek Stowarzyszenie regionalista Pan Marek Karolczak.

Odwołując się do hasła przewodniego tegorocznych Dni Dziedzictwa,  umożliwiającego wielorakie ujęcie tematyki dziedzictwa, każde ze spotkań poświęcone było odmiennej problematyce historycznej odnoszącej się do Myśliborza i najbliższych okolic, i tego co my, jako współcześni myśliborzanie w sposób naturalny przejęliśmy po dawnych mieszkańcach.

W trakcie spotkań poznaliśmy historię myśliborskiego przemysłu, zarówno tę przedwojenną, jak i późniejszą, wspominając m.in. słynny KORAL. Udaliśmy się na wycieczkę w poszukiwaniu ostatnich śladów myśliborskiego dworca kolejowego i związanej z nim infrastruktury. Poznaliśmy też zdjęcia przedstawiające nasze miasto tuż po wojnie i porównaliśmy dawny wygląd ulic z ich stanem współczesnym.

Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzić wnętrza zabytkowej Bramy Pyrzyckiej i Baszty Prochowej.

Pomimo jesiennej pory, pogoda sprzyjała niedzielnym spacerom i aktywnemu poznawaniu historii Myśliborza, a niezwykła charyzma prowadzącego i sposób w jaki przekazywał on swoja wiedzę, zachęcał uczestników do zadawania pytań, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń oraz dzielenia się własnymi wspomnieniami, nadając spotkaniom szczególny charakter – zjednoczenia wokół tematyki wspólnego dziedzictwa.

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w tegorocznym jesiennym cyklu Spacerków. Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii była dla Państwa nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale też przyjemną formą odpoczynku.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu "Z Biegiem Myśli" za współorganizację projektu.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy zaś do Pana Marka Karolczaka, który z entuzjazmem przyjął propozycję poprowadzenia Spacerków, swoją pasją i zaangażowaniem w poznawanie historii "małej ojczyzny" zarażając wszystkich uczestników spotkań.

Dziękujemy również Paniom Małgorzacie Dymytruszkiewicz oraz Annie Natalii Zadroga za udostępnienie zdjęć, które uzupełniły naszą foto-relację z wydarzeń.

Informujemy również, że ze względu na duże zainteresowanie "Spacerkami przez historię" projekt ten zyska kontynuację w cyklu rocznym - zorganizowane zostaną spotkania zimowe, wiosenne oraz letnie. O wydarzeniach informować będziemy na bieżąco poprzez stronę internetową, media społecznościowe oraz tradycyjne plakaty. Już teraz gorąco zachęcamy wszystkich do udziału!