Prof. Józef Czerniawski (1954 - 2021)

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu prof. Józefa Czerniawskiego, znakomitego malarza i dydaktyka pochodzącego z naszego miasta.

Prof. Czerniawski urodził się w 1954 r. w Myśliborzu, tu też ukończył Liceum. Dalsze Jego losy rozdzieliły Go z miastem rodzinnym – ukończył studia na wydziale PWSSP w Gdańsku, z gdańskim ASP i Pomorzem związała się również Jego późniejsza droga zawodowa.

W swojej działalności artystycznej prof. Czerniawski powracał do Myśliborza, brał On m.in. czynny udział w plenerach organizowanych przez nasze Muzeum, w roku 2002 w Galerii „M” odbyła się  indywidualna wystawa Jego prac, Jego obrazy znajdują się także w naszych zbiorach.

W naszej pamięci prof. Czerniawski pozostanie na zawsze pełnym otwartości, nietuzinkowym człowiekiem i wspaniałym artystom, poszukującym języka form, w jakim sztuka opowiadać może o tym co nas otacza, bez jednoznaczności i ograniczeń, w sposób tylko dla niej właściwy.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 16 października o godz. 13:00 w myśliborskiej Kolegiacie.

Rodzinie, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Pojezierza Myśliborskiego