Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

Początek wakcji w MPM

Początek lata to zawsze okazja do udziału naszej instytucji w różnego rodzaju imprezach plenerowych. Oprócz organizowanego przez nas w miesiącu sierpniu V Jarmarku Klasztornego, Muzeum bierze aktywny udział w współorganizacji wydarzeń z cyklu „Myśliborskie lato 2021”.

3 lipca odbył się pierwszy z naszych eventów – myśliborski Dzień Gotyku Ceglanego. Z okazji tego nietypowego święta, organizowanego we wszystkich miastach stowarzyszonych w ramach Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, przygotowaliśmy specjalne atrakcje dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych odbiorców. Na plaży miejskiej stanęły nasze namioty, pod którymi na dzieci czekały - cieszące się ogromną popularnością mini-warsztaty ceramiczne – na dorosłych zaś sklepik muzealny oraz nasi pracownicy chętni do rozmowy i odpowiadania na pytania pasjonatów lokalnej historii. Główna atrakcją stała się jednak edukacyjna zabawa ruchowa w trakcie której zainspirowani architekturą ceglanego gotyku, nad samym brzegiem pięknego Jeziora Myśliborskiego wznosiliśmy warownie, zamki i miasta z piasku. Zadanie przewidziane głównie dla dzieci, zainspirowało do działania także rodziców, dzięki czemu przerodziło się ono w rodzinne, międzypokoleniowe wspólne budowanie.

Kolejnym wydarzeniem tworzonym przez nas w ramach „Myśliborskiego lata” będą warsztaty prowadzone na terenie ośrodka harcerskiego już 31 lipca. Będą to działania poświęcone, obchodzonej 1 sierpnia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

stoisko- sklepik muzealny podczas Dnia Gotyku Ceglanegowarsztaty ceramiczne podczas Dnia Gotyku Ceglanegowspólne budowanie piaskowej architektury podczas Dnia Gotyku Ceglanego

4 lipca zainaugurowaliśmy „Spacerki przez historię. Niedzielne spacery miejskie” – kolejną niekonwencjonalną formę promocji historii naszego miasta poprzez aktywne zwiedzanie najciekawszych jego obiektów. Podczas wycieczki prowadzonej przez Pana Marka Karolczaka ze Stowarzyszenia „Z Biegiem Myśli”, spacerowicze mieli okazje nie tylko przypomnieć sobie najważniejsze fakty z dziejów Myśliborza i obiektów w nim się znajdujących, ale też wejść do wnętrz zabytkowych budowli takich jak Kaplica św. Gertrudy, Brama Pyrzycka czy Baszta Prochowa.

Następny spacer, podczas którego wysłuchamy historii dotyczących najważniejszych miejsc pamięci, a także udamy się na grodzisko myśliborskie, zaplanowany został na 25 lipca.

zdjęcie zbiorowe uczestników spaceru przy kolegiaciezdjęcie zbiorowe uczestników spaceru przed kaplicą św. Gertrudyzdjęcie zbiorowe uczestników spaceru przed ratuszem
Za udostępnienie zdjęć ze "Spacerku" dziękujemy Pani Lidii Bejuk.

Okres letnich wakacji szkolnych to również czas, gdy w muzeum odbywają się dodatkowe cotygodniowe zajęcia pod hasłem „Wakacje w muzeum”. W tym roku przybrały one charakter plenerowych warsztatów z rysunku. Uczestnicy w wieku 7-13 lat, pod okiem instruktorów poznają tajniki sztuk pięknych – m.in. rysunku węglem, kredą wykonywanych na różnych podłożach i poświęconych urozmaiconej tematyce. Podczas pierwszych tegorocznych zajęć (6 lipca) najmłodsi zapełnili kolorowymi formami plac na rynku miejskim, wnosząc w przestrzeń miejska dziecięcą radość, fantazję i niesamowitą feerię barw. Kolejne warsztaty (8 lipca) pobudziły małych artystów do zmierzenia się z tematyką średniowiecznych rycerzy, dworów i zamków. Wczuciu się w klimat dawnych dziejów pomagało miejsce – dzieci tworzyły swoje prace tuż przy kaplicy św. Gertrudy, nieopodal pierwotnych obwarowań miejskich i Bramy Nowogródzkiej.

Zapisy na kolejne zajęcia przyjmowane są w sposób ciągły. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i czwartek, aż do końca wakacji szkolnych.

dzieci rysujące kredą po wybetonowanym placu rynku miejskiegodzieci rysujące kredą po wybetonowanym placu rynku miejskiego i gotowa pracauczestnicy letnich warsztatów plastycznych przy Kaplicy św. Gertrudyuczestnicy letnich warsztatów plastycznych przy Kaplicy św. Gertrudy w trakcie pracy