23 maja 2026 r. w naszym muzeum zorganizowana została Noc Muzeów. W tym roku współorganizatorem wydarzenia byli harcerze z myśliborskiego hufca ZHP. Wyjątkowa odsłona Nocy Muzeów odbyła się pod hasłem „Harcerze o historii”.
Po uroczystym przywitaniu gości Dyrektor MPM Magdalena Szymczyk złożyła podziękowania swoim pracownikom za ich dotychczasową pracę. Następnie list gratulacyjny w imieniu Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego odczytał radny Rady Miejskiej Mariusz Jakubiszyn, składając na ręce pani Dyrektor symboliczne kwiaty.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mogli wysłuchać dwóch prelekcji przygotowanych przez Drużynowego 20 DH Lotna dh. Zbigniewa Ziębę oraz dh. Marka Karolczaka - jedną o samej Bitwie o Monte Cassino, drugą zaś o "Zabijanym na raty" - czyli historia st. strzel. pchor. Stanisława Tereszczuka.
W salach muzealnych, poza dostępną ekspozycją można też było samodzielnie stworzyć piękne maki - symbol Monte Cassino, wykonywane w kąciku plastycznym.
.jpg)

Harcerze i harcerki prezentowali w mundurach 1 Samodzielnej Kompanii Commando i 316 Kompanii Transportowej PSK mundury i wyposażenie oraz dioramę przedstawiającą kwaterę polową 316-stej, która była tłem krótkiej inscenizacji przedstawiającej połączone scenki z życia i historii oddziału 316-stej.


Na dziedzińcu na gości czekały konkurencje inspirowane wojskową służbą. Uczestnicy rozminowywali teren, rzucali granatem treningowym, a także własnoręcznie wybijali nieśmiertelniki inspirowane tymi, które nosili żołnierze 1 SKC.

Oprawę muzyczna wydarzenia zapewniła Anna Grabowska, grając na trąbce utwory wojskowe.
Od godziny 19:00 na terenie Ośrodka Harcerskiego w Myśliborzu czekały na zainteresowanych historyczne gry planszowe, malowanie własnych „Kamieni na szaniec”, kaligrafia Kartek dla Bohatera. Nie zabrakło też ogniska z kiełbaskami i wspólnego śpiewania piosenek harcerskich.


Muzealne ekspozycje otwarte były dla zwiedzających do godziny 22:00.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznej Nocy Muzeów - Komendantce Komendy Hufca ZHP Myślibórz hm. Joannie Topolskiej, drużynowemu 20 Drużyny Harcerskiej „Lotna” hm. Zbigniewowi Ziębie, drużynowemu 6 Drużyny Harcerskiej „Wszędobylska” hm. Rafałowi Topolskiemu, Przewodniczącemu Kręgu Harcerzy-Seniorów „Woje Myślibora” hm. Markowi Karolczakowi oraz wszystkim harcerzom i harcerkom z Hufca ZHP Myślibórz. Za efektowną oprawę muzyczną dziękujemy zaś Annie Grabowskiej. Dziękujemy również wszystkim Państwu, którzy zechcieliście być z nami w trakcie Nocy Muzeów.