IX Spotkania z Historią na Ziemi Bańskiej

W sobotę 18 września zapraszamy do skorzystania z atrakcji zorganizowanych w ramach IX Spotkań z Historią na Ziemi Bańskiej. Wbrew nazwie, projekt nie ogranicza się terytorialnie do obszaru Bań, stąd też nasze Muzeum chętnie włączyło się w działania z nim związane.

W sobotę w godzinach 14:00-16:00 będziecie mieli Państwo okazję bezpłatnie zwiedzić nasze ekspozycje. Każdy chętny będzie mógł również w tych godzinach udać się do Bramy Pyrzyckiej, której wnętrze zostanie udostępnione zwiedzającym. Niecodziennych przybysze zawitają rónież na myśliborski Rynek Miejski.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie wydarzenia na facebooku lub stronie internetowej Ziemia Bańska

Poniżej zamieszczamy list organizatora - Fundacji Rozwoju Regionalnego "Bielik", z zaproszeniem na wydarzenia odbywające się w ramach IX Spotkań z Historią:
Wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz turystów zapraszamy do zwiedzania fajnych i ciekawych miejsc. W tym roku zapraszamy na rajd turystyczny po czterech miastach regionu:
Godz. 11:00-13:00 Banie. W kaplicy św. Jerzego rycerz Krzysztof opowie o joannitach i templariuszach - założycielach osad na tych ziemiach. Przed kaplicą, dla dzieci rozpoczną się warsztaty fotograficzne prowadzone przez dom kultury (z wykorzystaniem rekonstruktorów). Oprócz joannity, pojawi się artyleria średniowieczna.
Godz. 12:00-13:00 Pyrzyce. Otwieramy Dział Tradycji – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Kaplicy św. Ducha. Do zobaczenia sporo interesujących pamiątek po Pyrzycach przedwojennych, ale i po ludziach i instytucjach tworzących życie w Pyrzycach po 1945 roku. Opiekun izby pamięci oprowadzi i opowie o zebranych pamiątkach. Miejsce polecane szczególnie dla interesujących się czasami PRL. Rodzynek na torcie - najstarszy dzwon Pomorza.
Godz. 13:00-15:00 Lipiany. Zapraszamy do zwiedzania krypty pod kościołem. Kościół z przełomu XIII i XIV w. Zwiedzanie z przewodnikiem. Przewodnik opowie ciekawe historie o Lipianach i okolicy. Mało kto wie, że Lipiany mają bogatą historię piwowarstwa. Przed kościołem stanie artyleria, a na rynku zagoszczą piraci.
Godz. 14:00-16:00 Myślibórz. Otwarte do zwiedzania Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, a także Brama Pyrzycka. W obydwu miejscach będą przewodnicy, którzy opowiedzą o historii Myśliborza i jego zabytkach. Na rynku uważajcie na ludzi w dziwnych strojach!
Zapraszamy! Więcej informacji: www.ziemiabanska.pl

plakat wydarzenia - informacje jak w liście organizatora; dodatkowo grafika- walczący rycerze