Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

Informator edukacyjny na rok 2021/2022

Propozycje tematów lekcji muzealnych i zajęć dla grup zorganizowanych.

Informacje ogólne

 • Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.
 • Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji.
 • Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
 • Podczas zajęć odbywających się na terenie Muzeum, obowiązuje Regulamin zwiedzania MPM (dostępny pa naszej stronie internetowej oraz na miejscu).
 • W czasie pandemii COVID-19 obowiązują specjalne zasady przebywania na terenie Muzeum. Zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek ochronnych.
 • Lekcje muzealne są odpłatne: 5 zł/osoba (uczeń)

Lekcje muzealne

Prowadzone cały rok:

 1. Fotografia jako źródło poznania historii miasta.
  Na lekcji muzealnej dzieci będą mogły zobaczyć jak wyglądał Myślibórz na starych fotografiach oraz kartkach pocztowych. Opowiemy sobie gdzie był Hotel Moutoux, Mostek Poetów, „Wieża”, „Ślimacza Górka”, drukarnia Madrasch czy kino w Viktoria Garten. Poznamy miejsca i obiekty w naszym mieście, po których nie ma już śladu, a także zaobserwujemy, jak zmieniała się nasza Mała Ojczyzna na przestrzeni lat. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.
 2. Myślibórz po II wojnie światowej na podstawie wspomnień pierwszych osadników, fotografii, widokówek, dokumentów.
  Na lekcji opowiemy sobie jak wyglądało nasze miasto po II wojnie światowej oraz z jakimi trudnościami zmierzyli się polscy osadnicy -  brak szkół, problem z dostawą elektryczności, epidemie, brak wykształcenia, żywność wydawana na kartki, brak podstawowych przedmiotów takich jak papier, długopis czy rower. Opowiemy sobie również o wielu ciekawych miejscach, takich jak chociażby „cmentarzysko samolotów”. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.
 3. Myślibórz w średniowieczu - zabytki i ich historia.
  Na lekcji poznamy historię średniowiecznych zabytków Myśliborza oraz kilka legend z nimi związanych. Dowiemy się gdzie był Szpital Św. Jerzego i Św. Jakuba, gdzie się podziała Brama Młyńska i kim była Gertruda? Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.
 4. Ulicami naszego miasta.
  Podczas lekcji muzealnej uczniowie dowiedzą się jaka jest historia najstarszych ulic Myśliborza. Poznamy ulicę Wyrokową, Gwoździową, Mieczową. Dowiemy się gdzie był Plac do suszenia czy Rów Kiełbasiany. Poznamy także wybrane biogramy patronów obecnych ulic oraz miejsca pamięci. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.
 5. Droga ku niepodległości.
  W ramach zajęć dzieci dowiedzą się o przyczynach utraty niepodległości przez nasz kraj, o walce Polaków o zachowanie swojej tożsamości kulturowej i językowej, a także o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu utraconych ziem. Lekcja prowadzona w formie prezentacji wizualnej oraz warsztatów plastycznych. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.
 6. Słowiańskie Dziady oraz tradycje związane z pochówkiem na ziemiach polskich.
  Na lekcji dowiemy się czym były Dziady? W jaki sposób czczono pamięć o bliskich? Jak wyglądał rytuał ostatniego pożegnania, zarówno wśród bardzo wczesnych mieszkańcach naszych ziem (Kultura Łużycka) jak i późniejszych. Które zwyczaje pozostały z nami do dziś? Lekcja oparta o muzealia z Sali Archeologicznej. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. V-VIII.

Prowadzone zgodnie z ludowym kalendarzem obrzędowym:

 1. Witaj wiosno!
  Staropolskie obrzędy przywoływania wiosny, które rozpoczynają się wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów. Uczestnicy na lekcji dowiedzą się dlaczego topi się Marzannę, co to jest obrzęd gaika, czym są gregorianki oraz jakie znaczenie ludowe ma bocian. Zajęcia obfitować będą w porzekadła i przysłowia związane z wiosną. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.
 2. Niezwykła moc pisanki.
  W czasie lekcji muzealnej uczniowie poznają tradycje wielkanocne oraz różne formy zdobienia jaj. Spróbujemy odróżnić pisankę, kraszankę i kroszonkę. Wyjaśnimy rolę pisanki w naszej kulturze. Opowiemy sobie również o niezwykłym znalezisku na Pojezierzu Myśliborskim jakim jest średniowieczna pisanka-grzechotka z muzealnej ekspozycji. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.
 3. Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się niech się stanie.
  Historia wróżb miłosnych i matrymonialnych czyli jak to w dawnej Polsce z miłością było.  Zostaną wyjaśnione podstawowe pojęcia związane ze stanem cywilnym: panna, kawaler, wdowiec / wdowa, staropanieństwo. Szansa na poznanie prastarych wróżb i przesądów matrymonialnych. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.
 4. Symbole Bożego Narodzenia.
  Wiemy jak jest dziś, ale jak było dawniej? Na lekcji muzealnej pokażemy zapomniane świąteczne dekoracje: podłaźniczkę, Diducha, pająki, światy z opłatka. Wyjaśnimy dlaczego pod stołem wigilijnym umieszczano zboże i żelazo, dlaczego były trzy puste nakrycia a nie jedno oraz  dlaczego należało usiąść wraz z domownikami w parzystej liczbie do stołu. Opowiemy sobie również historię bombek, lampek choinkowych, kartek świątecznych oraz kalendarza adwentowego. Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV.