Budynek Muzeum
Muzeum Pojezierza
Myśliborskiego

Informator Edukacyjny na rok szkolny 2022/2023

1. Co możemy wyczytać ze starych zdjęć? - Fotografia jako źródło poznania historii miasta.

Na lekcji muzealnej dzieci będą mogły zobaczyć jak wyglądał Myślibórz na starych fotografiach oraz kartkach pocztowych. Opowiemy sobie gdzie był Hotel Moutoux, Mostek Poetów, wieża widokowa, „Ślimacza Górka”, drukarnia Madrasch czy kino w Viktoria Garten. Poznamy miejsca i obiekty w naszym mieście, po których nie ma już śladu (Brama Młyńska), a także zaobserwujemy, jak zmieniała się nasza Mała Ojczyzna na przestrzeni lat. Nie zabraknie też niesamowitych fotografii na szklanych płytkach.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną, praca plastyczna.
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-VIII.

2. Klasowy spacer historyczny ulicami miasta.

Podczas lekcji organizowanej w formie spaceru ulicami naszego miasta, uczniowie dowiedzą się, jaka jest historia najstarszych ulic Myśliborza. Poznamy ulicę Wyrokową, Gwoździową, Mieczową. Dowiemy się gdzie był plac do suszenia lnu czy Rów Kiełbasiany i skąd wzięła się tak szczególna nazwa? W czasie lekcji udostępnimy także wnętrza średniowiecznych zabytków: Basztę Prochową i Bramę Pyrzycką. 

Czas trwania: 60 min.
Forma: spacer historyczny z przewodnikiem, zwiedzanie wnętrz zabytków
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII.

3. Droga ku Niepodległości – gra planszowa

Nietypowa lekcja muzealna poświęcona zagadnieniu niepodległości Polski, organizowana w formie gry planszowej. W jej trakcie, klasa musi rozwiązać zagadki o tematyce historyczno-patriotycznej. Dzięki interaktywnej wersji lekcji, współpracy koleżeńskiej oraz spostrzegawczości dzieci utrwalą wiedzę o symbolach i tradycjach narodowych oraz wydarzeniach historycznych.

Czas trwania: 60 min.
Forma:
gra interaktywna
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. IV-VIII.

4. Niepodległość – „Walizka czasu”.

Podczas zajęć otworzymy tytułową "walizkę czasu", w której wnętrzu złożone zostały tajemnicze przedmioty związane z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdziemy tu wiele ciekawych przedmiotów: polską flagę, kokardę narodową, prawdziwą kulę armatnią, starą tabliczkę szkolną, kamyki symbolizujące lata niewoli oraz melodię hymnu... z każdym przedmiotem wiąże się historia i symbolika, którą omówimy wraz z dziećmi. Na zakończenie, w ramach warsztatu plastycznego wykonamy kokardy narodowe.

Czas trwania: 60 min.
Forma: zajęcia interaktywne + warsztaty plastyczne
Zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz klas I-III.

5. Słowiańskie Dziady oraz tradycje związane z pochówkiem na ziemiach polskich.

Na lekcji opowiemy sobie o obrzędzie słowiańskich Dziadów. Dowiemy się, w jaki sposób czczono dawniej pamięć o bliskich, jak wyglądał rytuał ostatniego pożegnania oraz które zwyczaje pozostały z nami do dziś? Lekcja oparta o artefakty z Sali Archeologicznej.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną, zwiedzanie sali archeologicznej
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. V-VIII.

6. Kapsuła czasu - Spacer do Baszty Prochowej

Dzieci w ramach lekcji muzealnej wykonują prace plastyczne które obrazują ich Małą Ojczyznę. Rysunki umieszczamy w przygotowanej i ozdobionej przez dzieci Kapsule Czasu.

Zajęcia kończą się wyprawą do tajemniczej, średniowiecznej Baszty Prochowej, którą zwiedzamy z wielką ciekawością i pozostawiamy w jej głębi wykonaną Kapsułę Czasu na najbliższe 100 lat.

Czas trwania: 60 min.
Forma: warsztaty plastyczne + spacer ze zwiedzaniem wnętrza zabytkowej baszty.
Zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas I-IV.

7. Zgadnij co to za zabytek?

W czasie lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzą się jak należy traktować zabytek, jak postępować w przypadku jego znalezienia, jakie czynniki wpływają niekorzystnie na eksponat? Dlaczego troska o zabytek jest tak istotna i potrzebna?

W ramach warsztatów zaprezentujemy najbardziej tajemnicze eksponaty, uczniowie spróbują odgadnąć co to za przedmiot i wypełnić dla niego kartę zabytku. Dla starszaków dodatkowym zadaniem będzie zidentyfikowanie zabytku na podstawie karty sporządzonej przez innego ucznia.

Czas trwania: 60 min.
Forma: pogadanka + interaktywne warsztaty
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-IV, V-VIII

8. Witaj wiosno!

„Wyniosłychmy marzaneckan ze wsi, pezyniosłychmy zielony gaj do wsi.”

Na lekcji muzealnej poruszymy tematykę staropolskich obrzędów dotyczących przywoływania wiosny, które rozpoczynają się wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego topiło się Marzannę i na czym polegał obrzęd gaika. W ramach warsztatów plastycznych dzieci wykonają gaik zielony.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII

9. Niezwykła moc pisanki.

W czasie lekcji muzealnej uczniowie poznają tradycje wielkanocne oraz różne formy zdobienia jaj. Spróbujemy odróżnić pisankę, kraszankę i kroszonkę. Wyjaśnimy rolę pisanki w naszej kulturze. Opowiemy sobie również o niezwykłym znalezisku na Pojezierzu Myśliborskim jakim jest średniowieczna pisanka-grzechotka z muzealnej ekspozycji. W ramach zajęć warsztatowych dzieci wykonają pisankę wybraną tradycyjną metodą.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII

10. "Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się - niech się stanie".

Historia wróżb miłosnych i matrymonialnych czyli jak to w dawnej Polsce z miłością było.  Zostaną wyjaśnione podstawowe pojęcia związane ze stanem cywilnym: panna, kawaler, wdowiec / wdowa, staropanieństwo. Szansa na poznanie prastarych wróżb i przesądów matrymonialnych. W trakcie zajęć dzieci będą miały okazję uczestniczyć w tradycyjnym, andrzejkowym laniu wosku.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja z prezentacją multimedialną + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: kl. I-IV, V-VIII

11. Symbole Bożego Narodzenia.

Wiemy jak jest dziś, ale jak było dawniej? Na lekcji muzealnej pokażemy zapomniane świąteczne dekoracje: podłaźniczkę, Diducha, pająki, światy z opłatka. Wyjaśnimy dlaczego pod stołem wigilijnym umieszczano zboże i żelazo, dlaczego były trzy puste nakrycia a nie jedno oraz  dlaczego należało usiąść wraz z domownikami w parzystej liczbie do stołu. Opowiemy sobie również historię bombek, lampek choinkowych, kartek świątecznych oraz kalendarza adwentowego. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonają ozdobę świąteczną.

Czas trwania: 60 min.
Forma: prelekcja + warsztaty plastyczne
Zajęcia dostosowane do wieku słuchaczy: przedszkolaki, kl. I-IV, V-VIII

Niezbędne informacje:
  • Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.
  • Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji.
  • Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
  • Podczas zajęć odbywających się na terenie Muzeum, obowiązuje Regulamin zwiedzania MPM (dostępny na naszej stronie internetowej oraz na miejscu w Muzeum).
  • Lekcje muzealne są odpłatne: 7 zł/osoba (uczeń)