W sobotę 30 listopada w naszym muzeum zorganizowana została III Konferencja Sprawozdawcza Projektu "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia".
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Pomerania christiana. Jubileusz 900-lecia chrystianizacji Pomorza”, dofinansowanego przez Gminę Myślibórz.
Współorganizatorami konferencji było Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Ingognita” oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego – Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Przybyłych gości powitała Dyrektor MPM Magdalena Szymczyk, Dyrektor Instytutu Historyscznego US dr hab. prof. US Agnieszka Szudarek oraz dr Paweł Migdalski – prezes Stowarzyszenia „Terra Incognita”, pracownik naukowy Instytutu Historycznego US. Przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego omówili koncepcję programową projektu, jego główne założenia oraz instytucje zaangażowane w jego realizację.
Sesję referatową rozpoczęło wystąpienie prof. dr hab. Stanisława Rosika z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił referat zatytułowany „Pierwsza misja biskupa Ottona z Bambergu na Pomorzu (1124-1125)”.
Kolejnym z prelegentów był dr hab. Andrzej Janowski prof. PAN (IAiE PAN) prezentujący tematykę związaną z pyrzyckim castrum w świetle wyników badań archeologicznych organizowanych z okazji 900-lecia misji Ottona z Bambergu.
Po przerwie kawowej głos zabrał prof. dr hab. inż. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, omawiając kwestie dotyczące datowania bezwzględnego architektury sakralnej metodą dendrochronologiczną i radiowęglową.
Referat zatytułowany „Średniowieczne więźby dachowe na terenie Polski północnej i zachodniej. Typy i ich warianty w świetle obecnego stanu wiedzy” przedstawiony następnie przez dr hab. inż. Ulricha Schaafa, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) doskonale łączył się z problematyką poruszaną przez przedmówcę, choć – co oczywiste – przedstawioną z odmiennego stanowiska badawczego, wynikłego z innych narzędzi badawczych.
Swoistym podsumowaniem konferencji było wspólne wystąpienie dr hab. Marcina Majewskiego, prof. US i dr Pawła Migdalskiego pt. „Zmiany w krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego w świetle badań nad średniowiecznymi kościołami wiejskimi diecezji kamieńskiej”.
Po sesji referatowej nastąpił czas na dyskusję i pytania od audytorium.
Kończąc sobotnie spotkanie Dyrektor MPM Magdalena Szymczyk podziękowała prelegentom i współorganizatorom oraz wszystkim zgromadzonym gościom.