Festyn rodzinny upamiętniający Powstanie Warszawskie

W sobotę 31 lipca odbył się festyn rodzinny upamiętniający Powstanie Warszawskie. Wydarzenie to, poprzedzające Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego obchodzony 1 sierpnia, organizowaliśmy wraz z Hufcem ZHP Myślibórz, Myśliborskim Ośrodkiem Kultury oraz MiPBP w Myśliborzu. Sponsorem nagród dla uczestników było Nadleśnictwo Myślibórz.

zdjęcie stanowiska muzealnego podczas imprezy

Impreza odbyła się na terenie Ośrodka Harcerskiego w Myśliborzu, przy ul. Szarych Szeregów.

Podczas sobotniego spotkania dzieci i młodzież wykonały wspólnie symboliczną „kartkę dla Powstańca” – z rysowanych indywidualnie plansz złożyliśmy jedną dużą kompozycję ze znakiem Polski Walczącej, będącą wyrazem pamięci i wdzięczności dla Bohaterów Powstania Warszawskiego.

kartka dla powstańca wykonana przez uczestników

malowanie kartki dla powstańca

malowanie kartki dla powstańca przez uczestników

malowanie kartki dla powstańca c.d.

Za wspólna pracę i ogromne zaangażowanie w wykonanie starannych prac uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami zasponsorowanymi przez Nadleśnictwo Myślibórz.

rozdanie nagród

rozdanie nagród c.d.

Następnie najmłodsi (i ci nieco starsi) mieli okazje wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Prace wykonywane w ich trakcie również powiązane były z tematyka powstańczą.

warsztaty ceramiczne

warsztaty ceramiczne c.d.

warsztaty ceramiczne i ich efekty

W międzyczasie odwiedzić można było stoisko naszego Muzeum, gdzie na przybyłych czekała mini-wystawa historyczna z artefaktami i info-grafikami, dzięki którym przypomnieć można było sobie najważniejsze informacje na temat wydarzeń 44 roku. Przy stoisku można było również porozmawiać z naszymi pracownikami, a nawet przymierzyć zabytkowy hełm czy sprawdzić ile ważyły nosze, łącznicą polowa czy skrzynia ze sprzętem wojskowym.

stoisko muzeum

zwiedzający mini-wystawę

dziewczynka przymierzająca hełm

Rok 2021 to rok poświęcony poecie „Pokolenia Kolumbów” – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – wiersze tego wybitnego, a przedwcześnie zmarłego poety-powstańca czytane były przez myśliborskie harcerki. Podczas całego wydarzenia towarzyszyły nam również piosenki powstańcze i harcerskie, wprowadzające w klimat sprzed 77 lat.

harcerki czytające wiersze Baczyńskiego

Uczestnikom sobotniego spotkania serdecznie dziękujemy. Wyrazy ogromnej wdzięczności kierujemy również do naszego sponsora - Nadleśnictwa Myślibórz.