Doroczny Przegląd Plastyki Myśliborskiej >>Myslibórz2022<< - relacja z otwarcia wystawy

Piątkowe popołudnie 4 marca było w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego świętem lokalnych artystów. Tego dnia w muzealnej Galerii „M” odbyło się otwarcie Dorocznego Przeglądu Plastyki Myśliborskiej.

Po raz kolejny sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na organizację tego wydarzenia w typowej otwartej formie, w związku z czym podzielone zostało ono na dwie części: pierwszą – podczas której przedstawiciele lokalnych władz i instytucji wręczyli swoje nagrody laureatom – oraz drugą – w trakcie której wszyscy chętni mieli okazję premierowo obejrzeć tegoroczne prace przeglądowe.

goście oficjalnej części przeglądu

Uroczyste rozdanie nagród rozpoczęło przemówienie Dyrektor Muzeum Magdaleny Szymczyk. Oprócz przywitania przybyłych gości, Pani Dyrektor przekazała w imieniu własnym i całego zespołu muzealnego wyrazy wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim oraz poinformowała o organizowanej w trakcie Przeglądu loterii, z której całościowy dochód przekazany zostanie na konto gminnej zbiórki środków na pomoc dla Ukrainy. Tradycyjnie, Przegląd był także okazją do podsumowania ubiegłorocznych osiągnięć Muzeum oraz przedstawienia planów na rok bieżący.

przemówienie dyrektor muzeum

Następnie głos zabrał Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, podkreślając rolę sztuki, jako elementu działającego terapeutycznie, dającego wytchnienie i nadzieję w obecnych niepewnych czasach.

przemówienie burmistrza Myśliborza

Po wystąpieniach rozpoczęła się najprzyjemniejsza i wielce oczekiwana część spotkania – wręczanie nagród. W tegorocznej wystawie udział wzięło 33 artystów indywidualnych oraz dwie grupy – uczestnicy warsztatów ceramicznych dla dorosłych oraz uczestnicy warsztatów ceramicznych organizowanych dla słuchaczy MUTW.

Tegorocznymi laureatami zostali:

• Maja Moraczewska – Nagroda Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego
  • Czesław Trautman – nagroda Burmistrza Gminy Trzcińsko Zdrój Bartłomieja Wróbla
  • Oliwia Mockałło – Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Myśliborzu Marka Antczaka
  • Krystyna Mierzejewska - Nagroda Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdaleny Szymczyk
  • Joanna Galimska – Nagroda Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdaleny Szymczyk
  • Iwona Woźniak - Nagroda Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdaleny Szymczyk
  • Pracownia Ceramiczna „pod 8-ką” – Nagroda Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdaleny Szymczyk
  • Grażyna Ananicz-Kalinowska – nagroda Dyrektor Myśliborskiego Ośrodka Kultury Doroty Wolanin
  • Bogusława Sługocka – nagroda Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Myśliborzu Stanisława Urbanowskiego
  • Anna Bringmann – Nagroda Prezesa Stowarzyszenia „Z Biegiem Myśli” Wiesława Sienkiewicza

Dla wszystkich uczestników Przeglądu przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami oraz albumy malarstwa, które odebrać będą mogli w późniejszym dogodnym dla siebie terminie.

Rozdanie nagród zakończyło część oficjalną spotkania, po której drzwi muzeum otwarte  zostały dla wszystkich zwiedzających chcących poznać bieżącą twórczość lokalnych artystów zaprezentowana na Dorocznym Przeglądzie Plastyki Myśliborskiej – Myślibórz 2022.

zwiedzający ogladaja prace przegladowew Galerii M

zwiedzający ogladaja prace przegladowe

W losowaniu, w którym do wygrania była akwarela autorstwa Wiesława Słobody, wzięło udział 25 osób – szczęśliwy los należał do Marii Prymakowskiej-Paluch. Komisyjne losowanie odbyło się w poniedziałek 7 lutego. Zebrane środki przekazane zostały na gminną zbiórkę pieniędzy na pomoc obywatelom walczącej Ukrainy.

błękitno-żółta kokarda - symbol Ukrainy

Wystawa dostępna będzie do 15 kwietnia br. w standardowych godzinach otwarcia Muzeum.

plakat przeglądu

Twórcom biorącym udział w Przeglądzie dziękujemy za liczne zgłoszenia i wspaniałe różnorodne prace. Raz jeszcze gratulujemy także laureatom, których dzieła zachwyciły nas siłą artystycznego wyrazu. Za przybycie dziękujemy zaproszonym gościom oraz wszystkim zwiedzającym, którzy zechcieli przybyć na wystawę w dniu jej otwarcia.

Video-relacja z wydarzenia Telewizji TVB24:

Dziękujemy Telewizji TVB24 za udostępnienie nam filmu!