Archiwalna Strona II Jarmark Klasztorny. Polsko - niemieckie spotkania ze wspólnym dziedzictwem kulturowym. - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Po raz drugi w Myśliborzu odbył się Jarmark Klasztorny. Impreza rozpoczęła się korowodem ulicami Myśliborza, następnie było uroczyste przekazanie symbolicznych kluczy do miasta. Ogłoszone zostały wyniki konkursów: historycznego oraz na strój historyczny. W tym roku gościliśmy też  naszego partnera niemieckiego z Prenzlau oraz gości z Neuhardenbergu.

Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały życie w średniowiecznym mieście oraz przeprowadziły liczne warsztaty z zakresu rzemiosła średniowiecznego m.in. garncarstwa, filcowania wełny, artyleryjskie. Grupa Archeozdroje zaprezentowała taniec średniowieczny, do którego zapraszała wszystkich chętnych oraz przeprowadziła  liczne gry i zabawy plebejskie dla dzieci. Kat Jurko i Inkwizytor Waldemar przedstawili bardzo obrazowo „średniowieczny wymiar sprawiedliwości” z zastosowaniem wszelkich narzędzi tortur. Grupa „Siekiera” z Biskupina przeprowadziła warsztaty mennicze i obróbki skóry (wykonywanie butów, odzieży, kaletki, pasów).

Na stoiskach sprzedawane były różnorodne  produkty regionalne, wyroby rękodzieła, obrazy oraz przepyszne miody z Dargomyśla. Dla chętnych grup odbyły się wycieczki po mieście z przewodnikiem oraz tłumaczem. Dla najmłodszych uczestników jarmarku przewidziano również wiele atrakcji, spośród których największym zainteresowaniem cieszyła się  nauka tańca średniowiecznego oraz „bieg konny” z nagrodami.

Muzeum przygotowało dla dzieci„ mały warsztat garncarski”. Dzieci mogły wybierać gliniane koraliki i robić z nich biżuterię własnego projektu.

Jarmark zakończył się koncertem „Średniowiecznie i rokowo” grupy Jar.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych
Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze
Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)