Archiwalna Strona NOC MUZEÓW W SIECI - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju oraz związane z nią obostrzenia sanitarne, nie może odbyć się w planowanym terminie 16.maja i podobnie jak w muzeach w całej Polsce, zostaje przełożona na jesień.

Tymczasem serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW W SIECI.

Proponujemy Państwu bezpieczną alternatywę, z której każdy mieszkaniec naszej gminy skorzystać może we własnym domu, co więcej – każdy może brać aktywny udział w jej współtworzeniu i kształtowaniu kierunków jej dyskursu.

Głównym założeniem organizatorów jest szeroko pojęte popularyzowanie historii - zarówno powszechnej, jak i regionalnej, upowszechnianie wiedzy na temat myśliborskich zabytków, a nade wszystko - zainteresowanie odbiorców lokalnymi dziejami okresu PRL-u, którym poświęcona będzie tegoroczna jesienna Noc Muzeów.
Wystawa, która zostanie podczas niej zainaugurowana, nosić będzie wiele mówiący tytuł: „Poszukiwany, poszukiwana… kolejki, kartki i mały Fiat. Dzień z życia w PRL-u” i stanowić będzie sentymentalną podróż do lat „ojczyzny ludowej”.

Wspomnienia z PRL-u: czasem wesołe, czasem tragiczne, nierzadko przedziwnie słodko-gorzkie, przetkane groteską i absurdem, są udziałem większości z nas. Rozmaicie oceniane przez historyków wydarzenia tamtej epoki stanowią dziś już jedynie zbiór dziejowych faktów.

Wciąż jednak żywe są wspomnienia pojedynczych osób, rodzin, grup znajomych czy współpracowników, nie wiążą się one bezpośrednio z „wielką historią”, są osobistymi przeżyciami, rodzinnymi anegdotkami, są zapisane w pamiętnikach i klasowych kronikach, opowiadane przy niedzielnym obiedzie albo świątecznym stole. To one tworzą prawdziwy obraz społeczeństwa polskiego w okresie PRL-u.

Zapraszamy więc do dzielenia się swoimi wspomnieniami z PRL-u!

Jak to zrobić? - To proste!
Wystarczy dołączyć swoje wspomnienie w komentarzu do  posta na FB:

 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3182945991790513&id=423444187740721&__tn__=K-R

W ten sposób wspólnie zbudujemy bazę wspomnień, która stworzy obraz ziemi myśliborskiej w dobie PRL oczyma jej mieszkańców. Będzie ona nie tylko okazją do wędrówek w przeszłość, wywołujących sentyment, rozrzewnienie, a czasem także dreszcz grozy, pozwoli ona także młodym ludziom, urodzonym po 89 roku poznać i zrozumieć realia epoki. Baza ta okaże się również pomocna dla muzealników w toku ich codziennej pracy nad badaniem historii Myśliborza, a nade wszystko podczas formułowania koncepcji jesiennej wystawy.

Zdajemy sobie sprawę, z faktu, że wywoływanie wspomnień „ad hoc” może być trudne, nie każdy posiada także zdolność snucia barwnych opowieści, dlatego będziemy publikować w grupie pewne tematy oraz zamieszczać fotografie, które można będzie komentować i traktować je jako bodziec do własnych historii.

Ogłaszamy również konkurs, który zachęcić ma mieszkańców do dzielenia się swoimi opowieściami, zatytułowany (podobnie jak zapowiadana wystawa): „Poszukiwany, poszukiwana… kolejki, kartki i mały Fiat.”
Udział w konkursie wziąć mogą osoby dorosłe oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
Zadanie konkursowe polega na przesłaniu na adres mailowy organizatora (Muzeum Pojezierza Myśliborskiego) fotografii 1 przedmiotu związanego z okresem PRL oraz opisaniu jego ciekawej historii.
Przedmiot konkursowy powinien przynależeć do obszaru szeroko pojętego życia codziennego (np. przyrządy domowe, zabawki, etc.) oraz wiązać się z interesującą historią – ważną dla uczestnika konkursu, jego rodziny i/lub społeczności lokalnej, ciekawą ze względu na nietypowe losy przedmiotu (np. przynależność do znanych osobistości) lub wyjątkowo zabawną sytuacją w której brał on udział.

                                                                                   Pamiętamy też o dzieciach!!!
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach ziemi myśliborskiej, którzy z racji wieku nie mogą pamiętać wydarzeń doby PRL-u, Muzeum przygotowało osobne konkursy plastyczno-historyczne: Zaprojektuj muzealną maskotkę” oraz „Myślibórz – tu mieszkam”.
Szczegółowe informacje na  temat konkursów w galerii poniżej.

                                                      Jeszcze raz zachęcamy do aktywności i wspólnej zabawy!!!

Archiwalna Strona