Archiwalna Strona IV AKADEMIA MUZEALNIKA- styczeń - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

Podczas styczniowych zajęć mali muzealnicy poznawali tajemnice rycerskiego oręża. Przewodnikiem po tejże tematyce był dr Arkadiusz Michalak – Dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze. Pan Doktor poprowadził niezwykle ciekawy wykład, podczas którego dzieci poznawały różne rodzaje dawnej broni. Oprócz bogato ilustrowanej prezentacji multimedialnej, nasz gość przywiózł ze sobą również kilka poglądowych artefaktów, dzięki czemu każdy uczestnik zajęć miał możliwość potrzymać prawdziwą historyczną broń.

Dalszą część sobotniego spotkania wypełniła „Ryceriada” – czyli muzealny mini-turniej rycerski. Zawodnicy podzieleni na dwie drużyny, kolejno przystępowali parami do zadań, wśród których znalazły się zarówno konkurencje sprawdzające ich wiedzę, jak i wyzwania sprawnościowe, wymagające tężyzny fizycznej i wytrwałości. Podczas „Ryceriady”, jak na turniej rycerski przystało, obowiązywał kodeks zachowania – ważna była nie tylko wygrana, ale również zabawa fair-play oraz grzeczne postępowanie całej drużyny. Wymyślne konkurencje przysporzyły zawodnikom i kibicującym kupy śmiechu, udowadniając że wspólna zabawa to najlepsza forma rozrywki… nawet jeżeli zamiast nowoczesnych gadżetów do dyspozycji mamy kręgle z drewnianych pieńków i kule z kapusty .