Archiwalna Strona III JARMARK KLASZTORNY - Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

W dniu 2. czerwca odbył się w naszym mieście III Jarmark Klasztorny. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem „Polsko – niemieckie spotkania ze wspólnym dziedzictwem kulturowym”.

Tradycyjnie już, Jarmark rozpoczął barwny korowód ulicami Myśliborza, któremu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Piotr Sobolewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Myśliborzu Roman Wąsik oraz Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdalena Szymczyk. Przy dźwięku werbli uczestnicy przemarszu udali się do Kolegiaty p.w. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się - celebrowana przez dominikanina o. Macieja Biskupa - uroczysta Msza Św. Eucharystię uświetnił śpiew chóru Exaltabo pod dyrygenturą Bogdana Komorowskiego.

Następnie uczestnicy przeszli na Rynek Miejski, gdzie powstało jarmarkowe miasteczko oraz miały miejsce wszystkie przewidziane atrakcje.

Na dużej scenie, stanowiącej centralny punkt imprezy, Burmistrz Piotr Sobolewski wygłosił przemówienie oficjalnie inaugurujące tegoroczny festyn oraz przekazał klucze do miasta dr Przemysławowi Kołosowskiemu – z Muzeum Templariuszy w Charszniczanach. Przemówienie było również okazją do nagrodzenia dyrektorów miejskich instytucji kultury za wkład pracy w organizację Jarmarku – pamiątkowe ryngrafy otrzymała Pani Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdalena Szymczyk, Pani Dyrektor MOK Dorota Wolanin, Pan Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Stanisław Urbanowski.

W średniowieczny klimat wprowadził uczestników chór śpiewający „Bogurodzicę”, zaś salwa armatnia wszem i wobec ogłosiła początek zabawy. Ostatnim punktem części oficjalnej było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na strój historyczny (nagrody wręczyli Burmistrz, Dyrektor Muzeum oraz Przewodniczący Stowarzyszenia „Z biegiem Myśli” Wiesław Sienkiewicz) oraz konkursu plastyczno-historycznego „Myślibórz w średniowieczu” (nagrody wręczyli Burmistrz oraz Dyrektor Biblioteki). Nagrody z rąk Burmistrza otrzymali również zwycięzcy turnieju szachowego, rozgrywanego od rana na stanowiskach ustawionych nieopodal, przed miejskim ratuszem.

Część artystyczną rozpoczęły pokazy tańca w wykonaniu uczniów myśliborskich szkół i przedszkoli oraz Klubu Tańca Towarzyskiego „Estera”.Popołudniu na głównym placu odbyły się niezwykle widowiskowe pokazy walki w wykonaniu: Drużyny Wojów Słowiańskich „Dęby Arkony”, rycerzy zakonnych Komandorii Rurka, Husyckiej Roty Pieszej oraz Templariuszy z Komandorii w Charszniczanach. Ponadto rekonstruktorzy przeprowadzili również pokazy tańca, w których uczestniczyć mogli wszyscy chętni.

Równolegle z wydarzeniami odbywającymi się na płycie rynku, w Kolegiacie odbyła się konferencja historyczna „Śladami templariuszy na ziemi myśliborskiej”. Rozpoczęła się od koncertu uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myśliborzu. W konferencji udział wzięli specjaliści od lat zajmujący się tematyką związaną m.in. z badaniem dziejów zakonu templariuszy. Swoje referaty zaprezentowali: mgr Marek Karolczak (Myślibórz) „Tajemnica lokalizacji komandorii templariuszy w Myśliborzu”, dr Przemysław Kołosowski (Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach) „Skarb templariuszy. Kaplica zakonna w Chwarszczanach”, dr hab. Iwona Teul (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie) „Cmentarzysko jako klucz do identyfikacji społeczności zamieszkującej dwór zakonny templariuszy i joannitów w Rurce”, mgr Błażej Skaziński (Stowarzyszenie Szlak Templariuszy) „Sztuka w kręgu zakonu templariuszy”, mgr Waldemar Witek (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Szczecinie) „Budownictwo ryglowe w krajobrazie kulturowym powiatu myśliborskiego".

Wieczorem odbył się koncert gwiazdy tegorocznego Jarmarku, zespołu Closterkeller, z niezwykle charyzmatyczną Anją Orthodox na czele. Zespół wykonał utwory ze swojej najnowszej, jak i ze starszych płyt.

Spektakularnym zamknięciem emocjonującego dnia były pokazy artystyczne „Fireshow” w wykonaniu Teatru Ognia Piromancja.

Foto. F. Owczarek, A. Stempińska.

Kolejny Jarmark Klasztorny w Myśliborzu – już za rok! Zapraszamy!

Poniżej zamieszczamy podziękowania od dra Przemysława Kołosowskiego z Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach:

III Jarmark Klasztorny w Myśliborzu. Dziękujemy.

Dziękujemy Organizatorom za możliwość współtworzenia i budowania wydarzenia.

Podziękowania dla Pana Burmistrza Piotra Sobolewskiego i Włodarzy Miasta.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Jerzemu Tobiaszowi za udostępnienie nawy kościoła Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela na czas konferencji.

Specjalne podziękowania dla Pani Magdaleny Szymczyk - Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego i zespołu muzeum za zaufanie i współdziałanie.

Wielkie serce dla wszystkich (szczególnie dla Ani i Pani Janeczki), którzy pomogli w poszukiwaniach zaginionej po wystrzale armatnim rycerskiej psinki Holly. Znaleźliśmy ją tuż przed północą.

Składam szczere wyrazy uznania dla grup współtworzących wydarzenie: w tym teamu templarsów – Eli, dwóch Dorotek, Robertów dwóch, Joerga, Agaty, Ani, Kasi, Oli, Marka, Wojtka, dla zespołu Biura Dokumentacji Zabytków, dla „machin” – Kasi i Jarka, dla Roty, Archeozdrojów i dzielnych Dębów.

Dziękuję bardzo prelegentom uczestniczącym w konferencji. Dobrze że wystąpienia zostały zarchiwizowane. Podziękowania dla Iwony, Błażeja, Marka i Waldemara.

Było pięknie. Zawsze można coś poprawić. Jeśli wszystko pójdzie dobrze spotykamy się na IV Jarmarku Klasztornym. Tym razem tematem przewodnim będą Krzyżacy w Nowej Marchii.

Chwała mieszkańcom Myśliborza!
dr Przemysław Kołosowski

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych