Za nami STRASZNIE fajna sobota z Akademią Muzealnika 🦇
Tematem zajęć była ludowa obrzędowość funeralna. Mali muzealnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy nie tylko na temat sposobów oddawania pamięci zmarłym, lecz także poznali wybrane zwyczaje i wierzenia związane ze śmiercią. Podczas wykładu prowadząca wytłumaczyła dzieciom dlaczego na okres żałoby zasłaniano lustra, zatrzymywano zegary, otwierano okna i drzwi, a tuż po pogrzebie wstrzymywano się od wykonywania prac domowych. Porównywaliśmy również współczesny i dawny sposób celebracji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Uczestnicy wiedzą już, jak wyglądał obrzęd Dziadów, w jakim celu powstawały kraboszki, dlaczego ogień rozpalany przy mogile, był( i wciąż jest ) tak ważny. Poważną i wymagająca problematykę związana z obrzędowością śmierci skompensowała druga część wykładu poświęcona istotom przybyłym zza grobu wykreowanym przez ludowe wierzenia. Muzealnicy usłyszeli o tym, co wg. dawnych ludowych wyobrażeń działo się, gdy zmarły był zbyt długo opłakiwany lub za życia był okrutnym grzesznikiem, w jakiej postaci wracał. A jeśli wracał, czy były sposoby na to, aby się przed nim ustrzec?
Wąpierze, Strzygi, Utopce, Kastamachy, Zmory, Południce i Kikimory – te i inne postacie z zaświatów były nie tylko tematem prelekcji – stały się również inspiracją do stworzenia glinianych rzeźb-figurynek w naszej pracowni ceramicznej.
Nieco upiorna tematyka nie przestraszyła naszych dzielnych Muzealników. Co więcej, okazało się, że wiele z fantastycznych istot o których traktowała prezentacja, są dzieciom już znane - możemy je spotkać we współczesnej literaturze fantasy, grach komputerowych czy kinematografii.