W sobotę, 5. października 2019 r. zainaugurowaliśmy IV edycję Akademii Muzealnika.

Jest to program edukacyjny adresowany do dzieci w wieku 7-14 lat chcących poszerzać swoja wiedzę o świecie, regionie i naszym mieście. Zajęcia obejmują takie dziedziny jak historia, historia sztuki, etnografia, antropologia, archeologia oraz wiele innych bardzo ciekawych zagadnień z różnych gałęzi nauki. Wykłady dla dzieci prowadzą pracownicy naukowi z uczelni wyższych oraz specjaliści-praktykujący. Zgodnie z uniwersytecką tradycją nasze zajęcia rozpoczynamy w październiku i kończymy w czerwcu. Odbywają się one raz w miesiącu. Zajęcia obejmują wykład specjalisty w danej dziedzinie, lekcję języka obcego oraz zajęcia warsztatowe.

Każda edycja Akademii to nowe tematy, nowi wykładowcy i szeroki urozmaicony program warsztatowy. Nie inaczej będzie podczas roku akademickiego 2019/20.

Podczas pierwszego sobotniego spotkania Pani Dyrektor oficjalnie powitała małych muzealników wręczając każdemu kartę i  teczkę muzealnika. Następnie odbył się pierwszy w tym roku wykład. Był on poświęcony działaniom policji w dziedzinie poszukiwania i restytucji zaginionych i skradzionych dóbr kultury i sztuki. Wykład wygłosił kom. dr Marek Łuczak - koordynator wojewódzki do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Po niezwykle emocjonującym wykładzie odbyła się lekcja j. angielskiego. Jest to nowość tej edycji Akademii - dotychczas organizowane były zajęcia z j. niemieckiego. W świat angielskich słówek i zwrotów wprowadzać będzie naszych małych muzealników Pani Danuta Szymczyk – nauczycielka angielskiego z wieloletnim stażem i ogromną pasją do pracy z dziećmi.

W nawiązaniu do problematyki wykładu w ramach czasu przeznaczonego na część warsztatową ułożona została gra muzealna, podczas której to dzieci wcieliły się w rolę detektywów poszukujących skradzionego obiektu muzealnego. Wyzwanie nie było łatwe i wiązało się z rozwiązaniem wielu łamigłówek i dodatkowych zadań. Jak się jednak okazało dla naszych sprytnych muzealników nie ma rzeczy niemożliwych i bardzo sprawnie odnaleziono zaginiony artefakt, a co więcej, odkryto także nieznaną dotąd nikomu skrytkę pełną łakoci. Słodki skarb wynagrodził małym poszukiwaczom ich wytężoną pracę i miło zakończył październikowe sobotnie spotkanie Akademii Muzealnika 2019/20.