W dniu 1. czerwca odbył się w naszym mieście IV Jarmark Klasztorny. Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku była obecność na naszych ziemiach zakonu krzyżackiego.

Tradycyjnie już Jarmark rozpoczął barwny korowód ulicami Myśliborza, któremu przewodniczyli Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Myśliborzu Marek Antczak oraz Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdalena Szymczyk. Spod Miejskiego Ośrodka Kultury, przy dźwiękach instrumentów dawnych, uczestnicy przemarszu udali się do Kolegiaty p.w. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się - celebrowana przez ks. dziekana Jerzego Tobiasza  - uroczysta Msza Św. Eucharystię uświetnił śpiew chóru Exaltabo pod dyrygenturą Bogdana Komorowskiego.

Następnie uczestnicy udali się na Rynek Miejski, gdzie powstało jarmarkowe miasteczko i odbywały się wszystkie przewidziane tego dnia atrakcje.

Na dużej scenie, stanowiącej centralny punkt imprezy, Burmistrz Piotr Sobolewski wygłosił przemówienie oficjalnie inaugurujące tegoroczny festyn oraz dokonał symbolicznego przekazania kluczy do miasta dr Przemysławowi Kołosowskiemu – z Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach.

W średniowieczny klimat wprowadził uczestników chór śpiewający „Bogurodzicę”, zaś salwa armatnia – oddana z dwu armat odpalanych przez Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej - wszem i wobec ogłosiła początek zabawy.

Głos zabrała również Dyrektor Muzeum Magdalena Szymczyk, która podziękowała za wieloletnią współpracę przy organizacji myśliborskiego Jarmarku Stowarzyszeniu Archeozdroje.

Ostatnim punktem części oficjalnej było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na strój historyczny (nagrody wręczyli Burmistrz, Dyrektor Muzeum oraz Przewodniczący Stowarzyszenia „Z biegiem Myśli” Wiesław Sienkiewicz) oraz konkursu plastyczno-historycznego „Myślibórz pod znakiem krzyżackiego płaszcza” (nagrody wręczyli Burmistrz oraz Dyrektor Biblioteki).

Część artystyczną rozpoczęły pokazy tańca w wykonaniu uczniów myśliborskich przedszkoli oraz Klubu Tańca Towarzyskiego „Estera”, a także grupy tanecznej z Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Babylon”.

Po południu na głównym placu odbyły się niezwykle widowiskowe pokazy walki w wykonaniu: Templariuszy z Muzeum w  Chwarszczanach, słowiańskich  wojów z drużyny Dębów, Najemnej Roty Strzelczej z  Międzyrzecza, templariuszy i krzyżaków ze Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego TEMPELBURG, wikingów z Cedyni oraz gości z Niemiec - Krzyżaków z Deutschordenskommende Sancta Maria - Brandenbvrgensis et Pomerania.

Ponadto rekonstruktorzy przeprowadzili również pokazy tańca, w których uczestniczyć mogli wszyscy chętni.

Równolegle z wydarzeniami odbywającymi się na płycie rynku, w Sali Konferencyjnej myśliborskiego Ratusza odbyła się konferencja historyczna „Krzyżacy w Nowej Marchii – mniej znana historia zakonu rycerskiego”. Rozpoczęła się ona muzycznym akcentem – występem uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myśliborzu. W konferencji udział wzięli specjaliści od lat zajmujący się tematyką związaną m.in. z badaniem dziejów zakonów rycerskich. Swoje referaty zaprezentowali: Przemysław Kołosowski „Krzyżacy w Nowej Marchii- krótka historia", Marek Karolczak „Myślibórz pod panowaniem krzyżackim", Błażej Skaziński „Zamki i dwory krzyżackie w Nowej Marchii", Piotr Janicki „Krzyżacy na zamku w Świdwinie".

Przez cały dzień myśliborzanie oraz przybyli goście mieli możliwość odwiedzenia namiotów rekonstruktorów, w których odbywało się normalne średniowieczne życie, były prowadzone pokazy i warsztaty rzemiosła i rynsztunku, zabawy plebejskie dla najmłodszych, można też było spróbować podpłomyków z miodem z własnej pasieki. Na straganach swoje produkty prezentowali również lokalni wystawcy –artyści, rękodzielnicy, instytucje i stowarzyszenia, a także regionalni producenci żywności i koła gospodyń wiejskich. Dodatkowe nietuzinkowe atrakcje dla najmłodszych zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myśliborzu oraz Muzeum Pojezierza Myśliborskiego – były kapuściane kręgle, rzut jabłkiem do celu, walki na balonowe miecze i pisanie miniatur prawdziwym ptasim piórem, były też bańki mydlane i zaplatanie wianków z polnych kwiatów.

Wieczorem odbył się koncert zespołu Kapela Non Grata z Projektu Roderyk, grającego muzykę określaną jako medievial folk - muzykę średniowieczną o zabarwieniu ludowym. Brzmienia dawnych instrumentów połączone z przepięknym śpiewem na dobre przeniosły wszystkich słuchaczy w niezwykły klimat wieków średnich.