IV Jarmark Klasztorny.
Polsko – niemieckie spotkania ze wspólnym dziedzictwem kulturowym.
(1 czerwca 2019)

Myśliborski Jarmark Klasztorny jest cyklicznym, corocznym festynem historycznym organizowanym w ramach współpracy polsko – niemieckiej, nawiązującej do działalności międzynarodowego stowarzyszenia Klosterland. Celem, który od początku przyświeca organizatorom imprezy jest przybliżenie i zapoznanie naszych społeczności ze średniowiecznym wspólnym dziedzictwem kulturowym naszych ziem: z historią miasta i regionu oraz jego zabytków.

Tegoroczny IV już Jarmark Klasztorny w Myśliborzu odbędzie się pod znakiem krzyżackiego płaszcza. Wiodącą tematyką wydarzeń będzie więc historia i kultura zakonu krzyżackiego oraz jego powiązanie z dziejami Pomorza Zachodniego, w szczególności zaś - dawnej Nowej Marchii.

W trakcie Jarmarku grupy rekonstrukcyjne ukażą życie w średniowiecznym mieście oraz przeprowadzą warsztaty z zakresu dawnego rzemiosła, sztuki wojennej, tańców i zabaw. W tym roku wśród rekonstruktorów nie zabraknie oczywiście rycerzy w białych płaszczach z czarnym krzyżem…

Zgodnie z tradycją, podczas imprezy rynek miejski zapełnią kramy z rękodziełem i swojskim jadłem, a na scenie zaprezentują się najmłodsi (i ci trochę starsi) tancerze i grupy artystyczne z naszego miasta zainspirowani kulturą sprzed wieków.

Swoją wiedzę na temat Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego zweryfikować i uzupełnić będzie można podczas konferencji naukowej „Krzyżacy w Nowej Marchii – mniej znana historia zakonu rycerskiego”, na której prelegenci przedstawią różne ciekawe ujęcia tematu:

1. dr Przemysław Kołosowski " Krzyżacy w Nowej Marchii- krótka historia."

2. Marek Karolczak " Myślibórz pod panowaniem krzyżackim".

3. Błażej Skaziński "Zamki i dwory krzyżackie w Nowej Marchii".

4. Piotr Janicki " Krzyżacy na zamku w Swidwinie."

 

Program Jarmarku:

11.30  -  Korowód ulicami miasta ( spod MOK-u)

12.00-    Msza święta w kolegiacie pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu

13.00     Otwarcie Jarmarku

1500 – 1900 :

  • 15.00 - Konferencja historyczna (Kolegiata)
  • pokazy tańca średniowiecznego ( „ Estera”, uczniowie szkół podstawowych, przedszkole)
  • pokazy walki i warsztaty rzemiosł dawnych  (grupy rekonstrukcyjne)
  • gry i zabawy plebejskie dla dzieci ( „ Archeozdroje”)
  • prezentacja dawnych rzemiosł oraz produktów lokalnych na straganach

1900-  koncert zespołu muzyki dawnej "Roderyk."