Myśliborska Noc Muzeów już za nami. 
Jak co roku Muzeum Pojezierza Myśliborskiego zadbało, aby tego szczególnego dnia – jedynego dnia w roku, w którym większość muzeów w naszym kraju otwarta jest nie za dnia, a do późnych godzin nocnych - powitać zwiedzających w sposób nietuzinkowy i zaskakujący. Tym razem w ramach cyklu wystawienniczego „Podróże przez kontynenty” przenieśliśmy się do Afryki, aby poznać kultywowaną tam w wielu krajach, niezwykle żywą tradycję teatru lalek. 
„Kono Donkili. Afrykański teatr lalek” to wystawa, na której prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zaaranżowana przez pracowników naszego Muzeum, przy współpracy z etnografką i opiekunką szczecińskich zbiorów - panią Ewą Prądzyńską – wystawa miała swój wernisaż właśnie w sobotnie popołudnie 18-eo maja. Jej egzotyczna tematyka stała się motywem przewodnim całej tegorocznej Nocy Muzeów, stając się doskonałą okazją do poznania kultury i obyczajów panujących w dalekich, często trudno osiągalnych dla nas obszarach naszego globu. 
Zarówno tradycja teatru lalek, jak i samo znaczenie lalki jako przedmiotu symbolicznego jest niezwykle złożone i silnie zakorzenione w kulturze całego kontynentu afrykańskiego. Niewyreżyserowany, spontaniczny występ człowieka z lalką, połączony z muzyką i tańcem, już w samej swej formie różni się znacząco od znanego nam, europejskiego teatru marionetek. Dzięki artefaktom prezentowanym na ekspozycji zwiedzający mają możliwość przybliżenia sobie specyfiki tematu, jak również dostrzeżenia wartości nie tylko kulturowych, ale i estetycznych, związanych z tradycją „teatru lalek” i tworzonym na jego potrzeby lalkom-przedmiotom, czy wręcz lalkom –dziełom sztuki. 
Noc Muzeów A.D. 2019 otworzyła Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego – Pani Magdalena Szymczyk. Powitała Ona przybyłych gości, przedstawiła program wieczoru oraz zarysowała plany działalności instytucji na najbliższe miesiące. Głos zabrał także Burmistrz Myśliborza Pan Piotr Sobolewski, który złożył życzenia wszystkim pracownikom Muzeum z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów oraz na ręce Pani Dyrektor przekazał XIX wieczną mapę „Kreis Soldin” pochodzącą z Jego prywatnej kolekcji. Wyraził również swoje zadowolenie z pracy Muzeum oraz zapewnił o wsparciu, na jakie mogą liczyć jego pracownicy we wszelkich podejmowanych działaniach, tworzących ofertę kulturalną, jak i promujących nasze miasto. 
Zgodnie z tradycją podczas sobotniego wydarzenia wszystkie sale ekspozycji stałej, jak i wystawę w Galerii „M” zwiedzać można było bezpłatnie w godzinach od 18:00 do 24:00. W tym roku oprócz gmachu przy Bohaterów Warszawy 74, swoje podwoje otworzyła również „Cafe 2 koty” w Pracowni Ceramicznej, mieszczącej się w Bramie Pyrzyckiej. Podobnie jak w Muzeum, także tam zaplanowano szereg atrakcji o intrygujących nazwach, m. in. „Łamanie zębów na ceramicznych wypiekach”. Przez cały wieczór w siedzibie Muzeum odbywały się także warsztaty plastyczne dla najmłodszych, w trakcie których, pod opieką instruktorów, tworzyli oni kolorowe maski i ozdoby bliskie estetyce Afryki. 
Jak co roku Noc Muzeów nie mogła obyć się bez ciekawego wykładu – tym razem gościem Muzeum był podróżnik i żeglarz - pan Kazimierz Ludwiński. Zaprezentował On przybyłym, wzbogacone interesującą narracją, filmy dokumentujące Jego afrykańskie podróże. Była też możliwość zadawania pytań i uzyskani bezpośrednio „u źródła” odpowiedzi na frapujące Myśliborzan pytani o realia życia na Czarnym Lądzie. 
Po wykładzie skosztować można było przystawek zainspirowanych kuchnią afrykańską – babeczek z musem z batatów, krewetek, czy bardzo pikantnym pasztetem.
Odbyło się również losowanie, w trakcie którego posiadacze okazjonalnych biletów wstępu, których numer pokrywał się z wytypowaną w trakcie losowania liczbą, mogli wygrać drobne upominki. 
Kolejną część wieczoru wypełnił spektakularny koncert bębniarzy z grupy Pawła Sasima „Uderz w bęben” i wyczekiwane – szczególnie przez najmłodszą publikę – warsztaty gry na bębnach djembe. W tym samym czasie w Galerii „M” trwało oprowadzanie po nowej wystawie oraz projekcja filmu prezentującego występy afrykańskich teatrów lalek. 
Wystawa „Kono Donkili. Afrykański teatr lalek” otwarta podczas tegorocznej Nocy Muzeów, prezentowana będzie w muzealnej Galerii „M” do końca wakacji. Wszystkich z Państwa, którzy nie zdołali przybyć na sobotnie wydarzenie lub chcą raz jeszcze – tym razem w o wiele spokojniejszej atmosferze – obejrzeć ekspozycję, Muzeum zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00 i w weekendy od 10:00 do 17:00 (W okresie wakacyjnym godziny otwarcia Muzeum mogą ulec zmianie – prosimy o sprawdzenie aktualnych godzin otwarcia na stronie internetowej lub Facebook`u)