Kolejna sobota z Akademią Muzealnika już za namiJ Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Spacerując nieistniejącymi już ulicami Starego Miasta, odwiedzając miejsca, po których pozostały jedynie fragmenty fundamentów oraz roślinności, dzieci mogły zrozumieć i poczuć grozę wojny, zobaczyć zniszczenia, jakie niosła ona ze sobą w otoczeniu człowieka, ale i zrozumieć, że wojna to nie tylko fakt historyczny, nie tylko zburzone budynki, ale i tysiące straconych istnień ludzkich. Podczas spaceru wysłuchaliśmy niezwykłych opowieści o ludziach, którzy zamieszkiwali przedwojenny Kostrzyn, o cmentarzu symbolicznych grobów, na którym nikt nie był nigdy pochowany, o ukrytych niewybuchach, odnajdywanych zupełnie przypadkowo,  jeszcze wiele lat po wojnie.

Nie bez znaczenia była również data wycieczki – ta niezwykle pouczająca, choć trudna lekcja żywej historii , zorganizowana została kilka dni po obchodzonej w tym roku 74. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.  Chcemy, aby młode pokolenie pielęgnowało pamięć o tym trudnym, bohaterskim czasie i ludziach którzy wtedy żyli i ginęli w hekatombie wojny.

W czasie zwiedzania poszczególnych ekspozycji muzeum słuchacze poznali również życie w koszarach, różne rodzaje uzbrojenia, oraz żołnierski ekwipunek.  

Lżejszą atmosferę, kompensującą poważny nastrój wcześniejszej części zwiedzania, wprowadziła ostatnia wystawa, prezentowana czasowo w kostrzyńskim Muzeum, poświęcona – zgodnie z jej nazwą – dzwonkom z całego świata.