25. sierpnia w muzealnej Galerii „M” odbędzie się wernisaż wystawy Honoraty Świderskiej „Honorata Świderska. Malarstwo”. Prace zaprezentowane podczas wystawy są świadomym odautorskim wyborem z bogatego i różnorodnego pod względem tematycznym dorobku malarskiego artystki.
      Główny punkt wystawy stanowić będą myśliborskie pejzaże – krajobrazy oraz weduty. Prace te są szczególne dla samej malarki, nie tylko ze względu na rodzaj przedstawionego w nich przedmiotu – pejzaż, architektura - nieczęsto pojawiające się w twórczości Świderskiej – ale także poprzez osobisty kontekst, jaki kierował nią podczas malowania „Myśliborskiego cyklu”. Jak mówi sama artystka, mieszkająca na co dzień w Lublinie, Myślibórz stanowi dla niej miasto lat dziecinnych, miejsce spędzania beztroskich wakacji, jest obszarem wspomnień.
      Właśnie ten ogromny ładunek emocjonalny zdają się odkrywać obrazy, które zaprezentowane zostaną podczas wystawy. Rzeczywistość przetransponowana w nich na płótno jest to świat przedstawiony przez dojrzałą, wykształconą malarkę, która porzuca sztywny gorset malarskich manier i mód na rzecz dziecinnej radości tworzenia. Bajkowe, nieco fantasmagoryczne w wyrazie, pełne głębokich zdecydowanych barw pejzaże, bryły budynków zatopione w miękkim, płynnym świetle, przywodzą na myśl ilustracje dziecięcych książek, a nawet to specyficzne postrzeganie świata jakie charakterystyczne może być tylko dla najmłodszych. Choć temat zdaje się wymuszać plenerowe studium, Świderska z łatwością łączy je – traktując jako punkt wyjścia – dla stworzenia widoku przetransponowanego przez „wewnętrzny filtr” wspomnień, nostalgii, swoistego liryzmu. Choć miejsca przedstawiane przez artystkę stanowią obszary dobrze znane mieszkańcom Myśliborza, w ujęciu Honoraty Świderskiej zyskują one zupełnie odmienny, nieznany nikomu walor. W tym też ujęciu, myśliborskie pejzaże zyskują również charakter dość intymny. Poprzez swoje obrazy artystka odsłania się przed widzem, odkrywa rąbek tajemnicy twórczego procesu, który zaczyna się nie w momencie styku pędzla z podobraziem, lecz głęboko we wnętrzu samego człowieka, w jego myślach, wrażliwości, i jak w tym przypadku – we wspomnieniach.
       Oprócz „cyklu Myśliborskiego” na wystawie zaprezentowane zostaną również inne prace z oeuvre artystki, o których osobiście opowie ona podczas wernisażu.

O autorce:

Honorata Świderska, ur. 27 kwietnia 1977 r. Bełżyce

Charakter twórczości: MALARSTWO

Wykształcenie:

- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie (1992- 1997)- tytuł: plastyk

- Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych,

Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie (2010-2013)- studia licencjackie

- Malarstwo, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie (2013- 2015)- studia magisterskie

Wystawy:

- „Naturalnie”- wystawa indywidualna- 2005 „Galeria Jednej ściany”, Zakrzówek

- „Malarstwo naturalnie” - wystawa indywidualna- 2005 „Mini Galeria”, Poniatowa

- „Malarstwo”- wystawa indywidualna- 2005 galeria “Kolumnowa” GOKSIR Niedrzwica Duża

- „Naturalnie 2”- wystawa indywidualna- 2006 „ Dzielnicowy Dom Kultury” Bronowice, Lublin

- „Pejzaże”- wystawa zbiorowa poplenerowa- 2007 Gościeradów

- " Myśłą malowane"- wystawa zbiorowa uczestniczek warsztatów malarskich- 2009 GOKSIR, Niedrzwica Duża

- „Portrety” - wystawa indywidualna 2009, galeria „Kolumnowa” GOKSIR Niedrzwica Duża

- „Barwy lata” - wystawa zbiorowa poplenerowa- 2010, galeria „Kolumnowa” GOKSIR, Niedrzwica Duża

- „Paleta rozmaitości”- wystawa zbiorowa poplenerowa- galeria „Na Płocie” 2012, Górecko Stare

- „Istotna 9”- wystawa zbiorowa studentek UMCS- 2013, Sala Widowiskowa GOKSIR, Niedrzwica Duża.

- „Manieryzm Niedrzwicy”- wystawa zbiorowa poplenerowa- 2013, galeria “Kolumnowa” GOKSIR Niedrzwica Duża

- „IMAGO”- wystawa dyplomowa- VI.2013- Galeria UMCS, Lublin.

- „IMAGO' ”- wystawa indywidualna- X.2013- galeria „Kolumnowa” GOKSIR Niedrzwica Duża

- „IMAGO' ”- wystawa indywidualna- XII.2013- „Cafe Galeria”, Sandomierz.

- „Portret z…..“ wystawa zbiorowa studentów UMCS Lublin V.2014 galeria Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka“, Lublin,

- „Folklor Lubelszczyzny”- wystawa stypendialna IX.2014- Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego, Lublin

-„Niedrzwica w malarstwie“- XII.2014 "Gala Stypendystów“ galeria "Kolumnowa" Niedrzwica Duża, - Stypendium Artystyczne Wójta Gminy Niedrzwica Duża,

-„Scheda”- wystawa dyplomowa magisterska II.2015- galeria uczelni UMCS Lublin

- „Scheda‘”- wystawa indywidualna IV.2015- galeria „Kolumnowa” GOKSiR Niedrzwica Duża

- „Scheda i psie uroczysko“- wystawa indywidualna 13.XI.2015 – Galeria „Krańcowa“, Lublin

- “Obecni”- wystawa zbiorowa- Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP 2017, WOK w Lublinie, 26.II.2017, Lublin

- “Honorata Świderska MALARSTWO”- wystawa indywidualna 24.III.2017 – Sala wystawowa “Sukiennice” InterHouse Hotel, Kraków.

- Wystawa poplenerowa “Uroczysko Zaborek”- VIII.2017

- “Powroty”- wystawa indywidualna X.2017- galeria „Kolumnowa” GOKSiR Niedrzwica Duża

- “Powroty II” wystawa indywidualna IV.2018- galeria Muzeum Ziemi Mielnickiej, Mielnik

Nagrody:

WYRÓŻNIENIE DZIEKANA UMCS w Lublinie za pracę magisterską,

DYPLOM Z MALARSTWA pt. „Scheda” luty 2015

Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego- 2014

Członkowstwo w Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie.