W dniu 19. maja w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego odbyła się Noc Muzeów. Tegoroczne wydarzenia zorganizowane przez myśliborskie muzeum połączone były z otwarciem wystawy „Podróże przez kontynenty: Japonia”.

Licznie zgromadzonych zwiedzających przywitała dyrektor Magdalena Szymczyk, która zaprezentowała program wieczoru oraz przedstawiła gości zaproszonych przez Muzeum do współorganizacji poszczególnych jego punktów.

Podróż po „kraju kwitnącej wiśni” rozpoczął wykład „Kultura i życie samurajów”, poświęcony najważniejszym aspektom historii i kultury japońskiej, wygłoszony przez panią Dagmarę Kozłowską -pracownika merytorycznego MPM. Prelegentka przybliżyła słuchaczom również obiekty zgromadzone na nowej ekspozycji.

Kolejnym punktem programu był pokaz sztuk walki Karate Shotokan i Kabudo, w wykonaniu Macieja Błotniaka – 12-letniego utalentowanego członka Klubu Karate Ki Do Myślibórz prowadzonego przez Sensei Krysztofa Balonia.

Następnie odbył się pokaz przyrządzania sushi w wykonaniu zawodowego sushimaster`a Adriana Drgasa. Pokaz połączony był z degustacją tego tradycyjnego japońskiego przysmaku. Chętni mogli spróbować swoich sił w własnoręcznym wykonaniu rolek sushi. Goście posmakować mogli również japońskiego wina sake.

Na podstawie numerów bezpłatnych biletów wstępu, rozdanych wszystkim przybyłym gościom, odbyło się losowanie nagród. Nagrody przekazane zostały przez Urząd Miasta oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

Tegoroczna Noc Muzeów była także dniem inaugurującym działalność Pracowni Ceramicznej powstałej w ramach budżetu obywatelskiego. Pracownia powstała z inicjatywy pani Joanny Galimskiej i dzięki głosom oddanym przez mieszkańców gminy, mieścić się będzie w Bramie Pyrzyckiej. Zapisy na warsztaty rozpoczną się 4. czerwca.

W związku z powstaniem na mapie Myśliborza nowego miejsca pracy twórczej, podczas Nocy Muzeów nie zabrakło także pokazów wytwarzania, zdobienia i wypału ceramiki. W trakcie całego wieczoru na muzealnym dziedzińcu pan Jurek Szczepkowski wraz z grupą współpracujących z nim ceramików przekazywali przybyłym gościom wiedzę dotyczącą ich sztuki. Po zmroku, o godzinie 22:00 odbył się niezwykle widowiskowy pokaz wypału raku.

Drzwi muzeum otwarte były dla zwiedzających do godziny 24:00.

Po zakończeniu głównych wydarzeń w Galerii „M” zwiedzający mieli możliwość dokładnego przyjrzenia się kimonom oraz innym obiektom przedstawionym na ekspozycji. Wyświetlane były również filmy o tematyce japońskiej, otrzymane od Ambasady tego kraju.

Przez cały czas dla zwiedzających otwarte były także sale z ekspozycja stałą Muzeum. W Sali Archeologicznej odbywały się dodatkowo zajęcia plastyczne dla dzieci oraz malowanie twarzy.